GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-06-2019 10:26

Şanlıurfa tahıl pazarında arpa, buğday yok denecek kadar az

Urfa çiftçisinin arpa, buğday ve mercimeğini götürdüğü İmam Keskin Buğday Pazarı esnafı, çiftçinin üretemediğini, eksik kalan ürünün de alış verişini yapamadıklarını söyledi.

Şanlıurfa tahıl pazarında arpa, buğday yok denecek kadar az


 

                Urfa çiftçileri, buğday, arpa, mercimek hasadından umduğunu bulamamaktan, çiftçinin ürününü götürdüğü merkez Eyyubiye ilçesindeki İmam Keskin Buğday Pazarı esnafı da, yetersiz gelen üründen ve alışveriş yapamamaktan şikayetçi.

 

                PİYASADA ÜRÜN YOK

İmam Keskin Buğday Pazar Derneği Başkanı Kemal Uflaz, ülkede önü alınamayan ekonomik krizin pazar esnafını bitirme noktasına getirdiğini söyledi. Dolardaki yükseliş ve faiz oranlarının yüksekliğinden kaynaklı iş yapamaz durumda olduklarını söyleyen Uflaz, bu yıl ki aşırı yağışlardan kaynaklı yüzde 50 ürün kaybı yaşadıklarını belirtti. İki yıl öncesine göre esnafın şu anki durumunun kötü olduğunu söyleyen Uflaz, şunları kaydetti: “Birçok esnafımız siftah dahi yapmadan akşam dükkanını kapatıyor. Durumumuz bu kadar kötü. İşlerimizin kötü olmasının sebeplerinden bir tanesi doların yükselmesidir. Bu yıl ki aşırı yağışlardan dolayı verim düşüklüğü de var. Çiftçiler, girdilerinin yüksek olmasından dolayı para kazanamıyor. Çiftçi kazanmasa, esnaf da kazanamaz. Dolar ve euronun yükselmesi ile birlikte şu anda buğday 1 lira 60 kuruş, mercimek 2 lira 80 kuruşa satılıyor. Piyasada ürün yok. Sezonun ortasındayız, fakat iş yok. Esnafta her hangi bir hareketlilik yok. Bu yıl pazarda mal yok. Ekonomik kriz, ekonomide daralma, bize kötü yansıyor.”

 

                HÜKÜMET İZLİYOR

 

               

Pazar esnaflarından Nusret Bozkurt geçen yıla göre arpa, buğday, mercimek fiyatlarının iki katına çıktığını, buna rağmen ürününü satan çiftçinin satarken zarar ettiğini söyledi. Mazotla gübre fiyatlarının yüksek olmasının çiftçinin belini kırdığını ifade eden Bozkurt, “Biçer zamanı olmasına rağmen buğday ve arpa fiyatları yükselmiş durumda. Daha şimdiden fiyatlar yüksek. 3 ay sonra acaba nasıl olacak beli değil. Piyasada mal bulamıyoruz. Bu duruma karşı hükümetin her hangi bir müdahalesi yok. Mal yok ki satalım ya da alalım” dedi.

 

                ÇİFTÇİ: KAZANDIĞIMIZ YOK

 

 

                Pazarda esnaflık yapan, aynı zamanda da çiftçi olduğunu söyleyen Halil Kaya ise, 7 yıllık esnaf olduğunu, günden güne ekonomik kriz bataklığına çekildiklerini ve ekonomide olumlu her hangi bir ilerlemenin söz konusu olmadığını söyledi. Kaya, “Geçen yıl bu işin ticaretini yapabiliyorduk. Ama bu yıl böyle bir şey kalmadı. İnsanların inancı da kalmadı. Sattığımız malın parasını almakta zorluk çekiyoruz. Ben çiftçiyim, mecbur olmazsam bu mesleği yapmam. Çiftçi de ne yapacağını bilemiyor. Mazotun fiyatı 6 lira, gübrenin tonu 3 bin lira olmuş. Özellikle TEDAŞ’ın su parası, hayali faturalarla terör estiriyorlar. Urfa sahipsiz bir yer. Siyasetçimiz yok ki bu sorunları görsün. Derdimizi dinleyecek, dile getirecek kimseyi bulamıyoruz. Eskiden kazandığımız parayı harcıyoruz. Kazandığımız bir şey yok, cebimizden gidiyor” diye konuştu.

http://www.mezopotamyaajansi21.com/tum-haberler/content/view/61537