EKONOMİ
Giriş Tarihi : 27-06-2019 17:30

Nakliyeciler iflasın eşiğinde

Nakliyeciler iflasın eşiğinde

Nakliyeciler iflasın eşiğinde

Urfa Buğday Pazarı’nda nakliye işi yapan esnaf, mazot ve araç lastiklerinin pahalılığından dert yakınarak para kazanamadıklarını söyledi. Nakliyecilik yapan Bozan Yahnioğlu, “Küçük esnaf boğuldu. Ekonomiden sorumlu olanların umurunda değil” diyerek tepkisini dile getirdi.

 

Urfa’nın Merkez Eyyubiye ilçesinde bulunan buğday pazarında nakliye işi yapan esnaf, ekonomik krizden dolayı iflasın eşiğine geldi.

 

Yaz mevsimine girilmesiyle birlikte Urfa’da hasadı başlayan buğday, arpa, mercimek gibi tarım ürünlerini çevre illere götüren nakliyeciler, mazot ve araç lastiklerine yapılan zamlardan dolayı zor durumda. Kimi esnaf, artan maliyetlerden dolayı kepenk kapatmak zorunda kaldı.

 

‘HALKIN İÇİNE İNSELER ÇIKAMAZLAR’

 

Buğday pazarında nakliyecilik yapan Bozan Yahnioğlu, 20 yıldır bu işi yaptığını, son 2-3 yılda nakliye sektöründe iş yapamaz duruma geldiğini söyledi. Devletin nakliye sektörünü bitirdiğini söyleyen Yahnioğlu, “Küçük esnaf boğuldu. Ekonomiden sorumlu olan kimsenin umurunda değil. Şu an yetkililer toplumun içine girseler çıkamazlar. Seçimlerden sonra durum düzelir diye ümit ediyorduk; ancak düzelmek bir yana daha da kötü oldu” dedi.

 

‘KIT KANAAT GEÇİNİYORUZ’

 

Pazar esnafından Mahmut Kırboğa da, pazarda bulunan tüm esnafın krizde olduğunu söyledi. Yaptığı işi bırakacak duruma geldiğini söyleyen Kırboğa, “Çünkü bir şey kazanamıyorum. Gittikçe batıyorum. Taşıma fiyatlarına artış yapamıyoruz. Her geçen yıl, bir öncekini aratıyor. Buradaki esnafın hangisine sorsan ‘kriz vardır’ cevabını verecektir. Çünkü insanlarda para yok, kıt kanaat geçinebiliyoruz” diye konuştu.

 

‘KAZANCIMIZ YOK’

 

Hasan Karaca ise, araç lastiklerinin pahalılığından dert yakınarak şöyle devam etti: “Geçen yıl araç lastiklerini bin 500 liraya alıyorduk, bu yıl 3 bin lira olmuş. Bandroller aynı şekilde pahalı olmuş. Geçen sene daha çok iş yapabiliyorken bu yıl o kadar iş yapamıyoruz. Bir kazancımız olmuyor. Sigortalar yüksek, bundan dolayı ödemelerimizi yapamıyoruz.”