GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-07-2019 15:18

“Milletin iradesine yapılan saldırıları şiddetle kınıyoruz”

Büyükelçi Önen’den 15 Temmuz hain darbe girişiminin 3. yıldönümü açıklaması; “Milletin iradesine yapılan saldırıları şiddetle kınıyoruz”

“Milletin iradesine yapılan saldırıları şiddetle kınıyoruz”

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 3. Yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Büyükelçi Önen mesajında, 15 Temmuz tarihini ve gerçekleşen olayları unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını belirterek, milletin iradesine yapılan saldırıları her zaman şiddetle kınadıklarını söyledi.

 

 “15 Temmuz gecesi sokakları, meydanları doldurarak, inançları, vatanları, bayrakları, özgürlükleri, gelecekleri için darbecilere meydan okuyan vatandaşlarımızın her birine ne kadar teşekkür etsek azdır” diyen Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, 15 Temmuz darbe girişiminin 3. yıldönümünde, milletin iradesine yapılan saldırıyı bir kez daha şiddetle kınadıklarını belirterek, FETÖ'nün Türkiye için olduğu kadar dost ve müttefik ülkeler için de büyük bir tehdit olduğunu söyledi.

 

Türkiye, dünya demokrasinin şeref ve haysiyetini kurtardı

15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Zaferi’nin 2. Yıl dönümünde, ülkenin dört bir yanında milletçe büyük bir gurur yaşandığını ve zaferin coşkuyla idrak edildiğini belirten Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen ayrıca; 15 Temmuz gecesi canlarını feda eden tüm şehitlerimizi bir kere daha rahmet ve şükranla andığını belirterek, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın deyimiyle, Bu millet, o gece darbecilere meydanları dar etti. Kahramanlıkları ve ortaya koydukları mücadeleleriyle bir kere daha tarih yazan şehitlerimizi rahmetle yâd ediyoruz. Vatanımızın bekası ve milletimizin bağımsızlığı uğruna o gece darbecilere meydan okuyan gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Darbecilerin, sokağa çıkmayacağını, silah görünce sineceğini, pusacağını, hatta çil yavrusu gibi dağılacağını varsaydığı bu millet, o gece genci-yaşlısı, kadını-erkeğiyle ülke çapında büyük bir direnişe imza attı. Sayın Devlet Başkanımızın dediği gibi; sokakları, köprüleri, havaalanlarını ve kışla önlerini tutarak darbecilere meydanları dar etti. 27 Mayıs darbesi sonrasında Başbakan ve Bakanlarının, 12 Eylül sonrasında evlatlarının uyduruk bahanelerle darağacına gönderilmesini çaresizce, içi kan ağlayarak izleyen bu millet, 15 Temmuz gecesi iradesinin cuntacılar tarafından tekrar gasp edilmesine izin vermedi. FETÖ’cü hainlere direnen, kendisine doğrultulan silahlara aldırmayan aziz milletimiz, 15 Temmuz gecesinde sergilediği cesaretle, tarihte eşine az rastlanır büyük bir zafer elde etti. Türkiye, 15 Temmuz direnişiyle sadece darbeyi püskürtmedi, aynı zamanda tüm dünyada demokrasinin şeref ve haysiyetini de kurtardı” diyerek 15 Temmuz’u unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını belirterek, milletin iradesine yapılan saldırıyı bir kez daha şiddetle kınadıklarını söyledi.

 

Bir musibet bin nasihattan evladır

(ÇHC) Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen mesajında, Devlet Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “Rabbimiz, Kur’an-ı Kerim’de, şer görünen kimi şeylerde bizim için hayır olabileceğine işaret ediyor. Bu ilahi hakikate, bu topraklarda bin yıla sari geçmişimizde yaşadığımız pek çok olayda da defalarca şahitlik ettik. Kısa vadede milletimizin zararına gibi görünen pek çok hadisenin, ilerleyen dönemlerde hayırlara vesile olduğunu gördük. Kimi yenilgilerin, daha sonra gelecek destansı zaferlerin müjdecisi olduğunu bizzat yaşayarak tecrübe ettik” açıklamasını hatırlatarak, “Bir musibet bin nasihatten evladır. 15 Temmuz, sonuçları itibarı ile ülkemiz, milletimiz ve geleceğimiz için hayırlara vesile oldu. Darbecilerin, milletin direnişi karşısında ilk defa bozguna uğradığı bu zafer, ülkemizde yeni bir dönemin kapılarını araladı. Milli iradeyi rehin almayı hedefleyen o meşum girişim, Türk demokrasisinin önünün açılmasına, daha da güçlenmesine vesile oldu. 29 gün süren demokrasi nöbetleriyle ülke sathında tarih yazdık. Rabimize şükürler olsun ki, 2 yıldan beri dünyanın öbür ucundaki Çin’de de andığımız 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 3. sene-i devriyesinde, o gece dünyaya yiğitlik ve kahramanlık dersi veren, aralarında Şanlıurfalı hemşehrilerimizin de bulunduğu şehitlerimizi rahmetle yâd ediyor, gazilerimize hayırlı, uzun ömürler diliyoruz” ifadelerine yer verdi.