SAĞLIK
Giriş Tarihi : 16-08-2019 18:03   Güncelleme : 16-08-2019 18:06

Bir İlk Daha Gastroenteroloji Polikliniği Hizmete Girmiştir

Şanmed Hastanesinden Bir İlk Daha Gastroenteroloji Polikliniği Hizmete Girmiştir

 Bir İlk Daha Gastroenteroloji Polikliniği Hizmete Girmiştir

Dahiliye ve Gastroenteroloji Uzmanı   Uzm. Dr. Mustafa Kartal’ın Himayesinde  Son Teknoloji Cihazlar İle Anestezi Eşliğinde ENDOSKOPİ ve KOLONOSKOPİ İşlemleri  Yapmaktadır

Uzm. Dr. Mustafa Kartal Yaptığı Açıklamada: Endoskopi  ışık kaynağı ve kamerası bulunan esnek fiber optik  bir görüntüleme yöntemidir. Gastroentesisat yöntemleri yemek borusu mide oniki parmak bağırsağının görüntüleme sistemidir. Genelde hastalar boğazda yanma  acı ekşi su gelmesi  yutma güçlüğü ağız kokusu,yemeklerden sonra şişkinlik, hazımsızlık kıramp tarzında bir ağrı kazınma gibi bulgularla başvurur. Bunların değerlendirmesinde ayrıca halsizlik, kilo kaybı, anemi gibi bulguların değerlendirmesinde ve yemek borusunun mide kanserlerinin gerek tanısında gerek erken tanısında teşisinde kullanılan bir yöntemdir.

Bunun dışında kronoskopi’de gene endoskopiye benzer şekilde nispeten daha uzun bir görüntüleme yöntemidir. İnce bağırsağın son kısmı dediğimiz terminal iliği dediğimiz konumun tamamı ve  rektu dediğimiz kalın bağırsağın son kısmının değerlendirmesi amaçlı kullanılır. Hastalar makattan kanama ağrı, kronik kabızlık, isal gibi bulgularla başvurur bu sentomların değerlendirmesinide ayrıca kalın bağırsak kanserlerin değerlendirmesindeki  tarama amaçlı bir çok yöntem  kullanılmaktadır. Önlenebilir bir kansen çeşididir. Polikiliniğimiz Şanlıurfa’ya hayırlı olsun dedi.