EĞİTİM
Giriş Tarihi : 09-09-2019 19:02

Şanlıurfa’da İlk Ders Zili Çaldı

Türkiye’nin en büyük öğrenci nüfusuna sahip olan ili Şanlıurfa’da, 20 bin 914 derslikte, 683 bin 868 öğrenci ile yaklaşık 28 bin öğretmen ders başı yaptı.

Şanlıurfa’da İlk Ders Zili Çaldı

2019-2020 eğitim öğretim yılı açılış töreni, Eyyübiye ilçesindeki Hayati Harrani İmam Hatip Ortaokulu’nda yapıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, ilkokul birinci sınıfa başlayan çocukları üst sınıflarda okuyan öğrencilerin çiçekle karşılayarak, hoşgeldiniz demesiyle başlayan törende bir konuşma yapan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, “Yeni bir eğitim öğretim dönemine Bismillah diyerek başlıyoruz. 2019-2020 Eğitim öğretim döneminin Şanlıurfamıza, minik yavrularımıza, ülkemize, memleketimize hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah’tan temenni ediyorum. Çocuklarımızın, nesillerimizin, geleceğimizin yetiştirilmesi için emek sarfeden, görevlerinin başında şehit olan öğretmenlerimizi de rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

 

Şanlıurfa’nın, Türkiye’nin en zengin illerinden biri olduğunu, Türkiye genelinde 18 milyon öğrenciden yaklaşık 700 bininin Şanlıurfa’da olduğunu söyleyen Vali Erin, “700 bin çocuğun iyi yetiştirilmesi, ilim, bilim, fen ve milli manevi değerlerle yoğrulmuş şekilde geleceğe hazırlanması, hem ilimiz hem de ülkemiz açısından hayati bir öneme sahiptir” diye konuştu.

 

2000’li yıllardan başlamak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Şanlıurfa’nın eğitime en fazla kaynak ayrılan illerin başında geldiğini hatırlatan Vali Erin, “Bizim ideallerimizin, hayallerimizin ve gelecek tasavvurumuzun gerçekleşmesi için her şeyden daha çok iyi yetiştirilmiş, kaliteli ve nitelikli eğitim almış nesillerin yetişmesine bağlıdır. Bunu gerçekleştiremezsek, ekonomiye, ticarete, sanayiye ve diğer alanlara yaptığımız yatırımların bir anlam ifade etmeyeceğini biliyoruz. Güçlü bir millet ve güçlü bir devlet olmak yolundayız. Ama bunun yolu, iyi bir eğitim sisteminin hayata geçirilmesine bağlıdır. Dolaysıyla eğitim alanı, son 18-20 yıldır en fazla yatırım yapılan alan olmuştur. Şanlıurfamızda 2000’li yılların başında toplam 5 bin civarındaki derslik sayımızı, aradan geçen süre içinde 20 binlerin üzerine getirmiş durumdayız. Beş katından daha büyük bir yatırımın, fiziki altyapıya ayrıldığını söyleyebiliriz. Bu yatırımların yapılması, elbette Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ve yakın ilgisiyle gerçekleşti. Milli Eğitim Bakanlarımız ve en son İsmet Yılmaz bakanımız ile şu andaki Milli Eğitim Bakanımıza da Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere hepsine şükran ve teşekkürlerimizi iletmek gerekiyor” diye konuştu.

 

Son iki yıl içerisinde ilave edilen 4 bin civarında derslik sayısıyla, Şanlıurfa’da eğitimin fiziki anlamda yönetilmesinin kabul edilebilir bir noktaya geldiğini kaydeden Vali Erin, en fazla nüfus artışı yaşanan Şanlıurfa’da her yıl 60 bin üzerindeki çocuğun eğitim öğretim sistemine dahil olduğunu, bu dinamik nüfus sisteminin gerektirdiği ihtiyacı karşılayacak derslikleri her yıl ilave ederek bu ihtiyacı telafi etmeye gayret göstereceklerini söyledi.

 

Önceki dönem Akçakale’de bir okul müdürü ve öğretmenlerine yönelik şiddet olaylarını hatırlatarak, böyle girişimleri şiddetle kınadığını dile getiren Vali Erin, “Geçmiş yıllarda öğretmenlerimize yönelik gerçekleşen, istenmeyen şiddet olaylarının tekrarına kesinlikle müsaade etmeyeceğimizi ifade etmek lazım. Öğretmenlerimizin sadece elleri öpülür, öğretmenlerimize sadece saygı ve hürmet gösterilir” dedi.

 

Öğretmenlere de seslenen Vali Erin, büyük bir sorumluluk üstlendiklerini ifade ederek, çocuk yetiştirmenin çok önemli olduğunu, Şanlıurfa’da bunun çok daha önem arzettiğini söyledi.

 

 

 

Cevheri: Çok Kutsal Bir Görev Yapıyorsunuz

 

Eğitimle Türkiye’nin her alanda büyük gelişmeler elde ettiğini ifade eden Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, anne, baba ve öğretmenlere seslenerek, insan yetiştirmenin önemine değindi.

 

Cevheri, “Anne babayı, ülkesini, bayrağını sevmeyi, halkını, toprağını sevmeyi, israf etmemeyi siz öğreteceksiniz. Siz öğretirseniz bu çocuklarımız geleceğe hazırlanır. Babalarımız, rol model sizsiniz. Eğer siz, şahsınız ve kişiliğinizle, davranışınızla çocuklarınıza iyi örnek olursanız öyle bilin ki kişilikli bir toplum yetişir. Öğretmenlerimiz de anne babaların eksik bıraktığı noktalarda çocukları eğitmesi lazım. Siz, çok kutsal bir görev yapıyorsunuz. Sizler, Hz. Peygamberin varislerisiniz. Çünkü en büyük öğretmen, en büyük alim Resulullah Efendimizdir. Onun mirasçılarısınız. Eğer bu çocukları geleceğe iyi hazırlamazsanız, öyle bilin ki Hz. Peygamber’in size örnek olduğu davranışa aykırı davranmış olursunuz” diyerek, eğitim öğretim yılının Şanlıurfa’ya ve ülkemize hayırlı olmasını diledi.

 

 

 

Beyazgül: Her Öğrendiğimiz Hayatımızı Yeniden Güzelleştiriyor

 

Törende bir konuşma yapan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül de eğitim öğretim yılının hayırlı, uğurlu olmasını dileyerek, bu eğitim öğretim yılında eğitime yeni başlayan çocukları selamlayarak, hoşgeldiniz dedi.

 

Öğrencilerin zihni açık, sorgulayan, bilimsel değerlere önem veren, geleceği gören nesiller olmasını dileyen Beyazgül, Kur’an-ı Kerim’in ilk emrinin oku olduğunu ve okumak için bu okullarda olmak gerektiğini söyledi. Geçmişe baktığında, keşke daha çok okusaydım diye düşündüğünü ifade eden Beyazgül, “Çünkü, her öğrendiğimiz hayatımızı yeniden biçimlendiriyor, yeniden güzelleştiriyor. Onun için Peygamberimiz diyor, hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?” diye konuştu.

 

Çocukların, kafalarına takılan her soruyu öğretmenlerine sorması tavsiyesinde bulunan Beyazgül, “Bu öğretim yılında soru soran, sorgulayan, ülkemizi ileri götürecek nesillerin yetişmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.