Asayiş
Giriş Tarihi : 09-10-2019 17:37   Güncelleme : 09-10-2019 18:02

 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Barış Pınarı Harekatı başlamıştır

 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Barış Pınarı Harekatı başlamıştır

 Cumhurbaşkanı Erdoğan: Barış Pınarı Harekatı başlamıştır

ANKARA, (DHA)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat'ın doğusunda Barış Pınarı Harekatı'nın başladığını açıkladı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'de Fırat'ın doğusundaki terör unsurlarına yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde okullar pazartesi gününe kadar tatil edildi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamasında, "Türk Silahlı Kuvvetleri'miz Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmıştır. Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir" ifadelerini kullandı.

 

Erdoğan, "Barış Pınarı Harekatı ile ülkemize yönelik terör tehdidini bertaraf edeceğiz.

 

Oluşturacağımız güvenli bölge sayesinde Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerini sağlayacağız. Suriye'nin toprak bütünlüğünü koruyacak, tüm bölge halkını terörün pençesinden kurtaracağız" açıklamasını yaptı.

 

'MEHMETÇİKLERİMİZİN ALINLARINDAN ÖPÜYORUM'

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barış Pınarı Harekatına ilişkin Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Barış Pınarı Harekatı'nda görev alan kahraman Mehmetçiklerimizin her birini alınlarından öpüyor, kendilerine ve bu harekatta Türkiye'yle birlikte olan tüm yerel destek unusurlarına muvaffakiyetler diliyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun" ifadelerini kullandı.

 

 

 

HAREKATIN BAŞLAMA EMRİNİ VERDİ

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Barış Pınarı Harekatı'nı başlatma emrini verdiği ana ilişkin fotoğraflar, Cumhurbaşkanlığı tarafından Twitter hesabından paylaşıldı. Erdoğan'ın, makamında harekatı başlatma emrini verdiği ana ilişkin çekilen fotoğraflar, "Cumhurbaşkanı ve Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan bilgi alarak Barış Pınarı Harekatı'nın başlama emrini verdi" notuyla paylaşıldı.

 

LİDERLERE BİLGİ VERDİ

 

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada ise "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu telefonla arayarak bilgi vermiştir" denildi.

 

MSB'DEN HAREKAT AÇIKLAMASI

 

Milli Savunma Bakanlığı, Fırat doğusunda başlatılan Barış Pınarı Harekâtı’nın saat 16.00'da uygulanmaya başlandığını açıkladı.

 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Hudutlarımızın güvenliğini sağlamak, sınırlarımızın güneyinde bir terör koridoru oluşturulmasını engellemek, DEAŞ ve PKK/KCK/PYD-YPG başta olmak üzere milli güvenliğimize tehdit oluşturan terör örgütleri ve teröristleri etkisiz hale getirmek, yerinden edilmiş Suriyelilerin evlerine ve topraklarına dönüşleri için uygun şartları sağlamak maksadıyla Barış Pınarı Harekatı saat 16.00’da uygulanmaya başlamıştır" denildi. Bakanlık ayrıca, operasyona ilişkin fotoğraf paylaştı.

 

SAAT 14.00'TEN İTİBAREN BİLGİ VERİLDİ

 

Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin yaptığı açıklamada, "ABD, Rusya Federasyonu, İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya ile NATO ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreterlikleri saat 14.00’ten itibaren Barış Pınarı Harekâtı’na ilişkin bilgilendirildi" ifadelerini kullandı.

 

 

 

AKÇAKALE'DE OKULLAR TATİL EDİLDİ

 

 

 

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde, TSK'nın Suriye'de Fırat'ın doğusundaki terör unsurlarına yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı nedeniyle okullar tatil edildi. Akçakale İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, "Sınır ötesi operasyon sebebiyle müdürlüğümüze bağlı tüm okullarımız, 14.10.2019 Pazartesi gününe kadar tatil edilmiştir" denildi.

 

Terör örgütü PKK/YPG'nin kontrolündeki Tel Abyad’ın karşısında bulunan Akçakale sokaklarında mehter marşları duyulurken, ilçe halkına da uyarılarda bulunuluyor.  ŞANLIURFA, (DHA)

 

 

 

 

 

 

1

Sevgilisi tarafından asansör boşluğuna itilmişti... Şikayetç...

2

Suriye'nin kuzeyine harekat başladı

3

Kızına işkence yapan baba tutuklandı

4

Milli Ordu askerleri, olası harekat için Türkiye'ye doğru yo...

5

Akılalmaz olay! Gerçek böyle ortaya çıktı

6

Emniyet Müdürünü şehit eden saldırganı yakalamıştı... O anla...

7

Emine Bulut'un katili hakim karşısına çıktı! 'Çocuğumu aldın...

8

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan 'harekat' açıklaması

EN YENİLER

Kılıçdaroğlu: Dularımız, harekatın bir an önce başarılı bir şekilde tamamlanması için

Akçakale'de okullar tatil edildi

Serik Belediyespor - Artvin Hopaspor: 2-2

Kıbrıs Gazisi Malçuk, son yolculuğuna uğurlandı

'Yılda 23 bin kadına meme kanseri teşhisi konuyor'

Talebyat ve Resulayn'da terör örgütünün mühimmatı imha edildi

Kıbrıs Gazisi Malçuk, son yolculuğuna uğurlandı