GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-11-2019 08:47   Güncelleme : 26-11-2019 08:50

Öztop, Anda Kardeşe Vefa Derneği Çalışmaları Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Anda Kardeşe Vefa Derneği Şanlıurfa Temsilcisi Hadi Öztop, Muhabirimiz Abdullah Yiğit `e Anda Kardeşe Vefa Derneği çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Öztop, Anda Kardeşe Vefa Derneği Çalışmaları Hakkında Açıklamalarda Bulundu

ABDULLAH YİĞİT-ŞANLIURFA 
Anda Kardeşe Vefa Derneği Şanlıurfa Temsilcisi Hadi Öztop, Muhabirimiz Abdullah Yiğit `e Anda Kardeşe Vefa Derneği çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Öztop,  Anda Kardeşe Vefa Derneği 2014 yılında bir grup gönüllünün Türkmen dağı ve civar bölgelerinde ki mazlum ve mağdur kardeşlerimize insani yardım malzemeleri götürmesi ile başlamış bir harekettir. Daha sonraları yapılan duyurular sonucunda sosyal medyanın da büyük etkisi ile binlere ulaşan bir göllüler ağı kurmuş olduk.2016 yılında resmiyet kazanmış olan Anda Kardeşe Vefa Derneği tamamen gönüllülük esaslı çalışan ve yardımı değil ‘’Vefa’’ yı şiar edinmiş bir dernektir. Anda eski Türkçede ( Göktürkçe) kan kardeş anlamına gelmektedir. Derneğimizin Merkezi Ankara’da olup Bursa, Sivas, Afyon, Kahramanmaraş, Tekirdağ, Manisa,  İstanbul, Batman, Elazığ, Erzincan, Diyarbakır ve Şanlıurfa, Mersin, Kilis, Balıkesir/ Bandırma gibi illerde resmi temsilciliğimiz olup daha onlarca ilde ise gönüllerimiz bulunmaktadır.

Bugüne kadar özellikle Fırat Kalkanı Harekât Bölgesi, Zeytin Dalı Harekat Bölgesi, Hatay Yayladağı ve ülke içerisinde ki diğer mülteci kampları başta olmak üzere 300 civarı insani yardım ( gıda, kıyafet, battaniye, sağlık malzemesi) malzemelerini içeren tırı bölgelere AFAD VE KIZILAY ile birlikte göndermiş bulunmaktayız. Bunun yanı sıra ilk olarak Hatay Yayladağı’nda başlatmış olduğumuz yetim çocuklar üzerine yaptığımız çalışmalar yine El Bab Kubbesin (Başköy) Halime Ana Yetim  ve Kültür Merkezi’nde 382 Afrin Meryemin Yetim Merkezi’nde  110 yetimin bulunduğu iki tane yetim merkezimiz bulunmaktadır. Buralarda yetim çocuklarımıza savaş sonrası sosyal hayata adapte olabilmeleri için rehabilite hizmetleri, Türkçe dersleri ve futbol, tekvando gibi spor dallarında eğitimler veriyoruz ve gelecek yıllarımızda kendi çocuklarımıza kardeş ülkemize vefalı ve sevdalı birer nesil yetiştirme uğraşındayız. Yine bölgede ki gençlere ve kadınlara yönelik mesleki ve kültürel faaliyetlerde bulunuyoruz.

Anda Kardeşe Vefa Derneği olarak sadece Suriye’de değil Mazlumun olduğu her yere Türk’ün Vefalı elini uzatma gayesindeyiz. Bunun için özellikle Ramazan ayları (gıda paketleri, fitre, zekat dağıtımı, bayramlıklar gibi) ve Kurban Bayramları (binleri geçen kurban bağışları, bayramlıklar v.s) başta olmak üzere her dönem Irak, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Bosna Hersek, Kosova ve Uganda gibi ülkelerde de gerek ayni gerek nakdi ve gerekse eğitim faaliyetleri ile destek olmaya çalışıyoruz.

Ayrıca Derneğimiz Bünyesinde birde Arama Kurtarma faaliyetlerimiz bulunmaktadır. Yaklaşık bir yıldır Bursa Merkezli olarak çalışan Arama Kurtarma ekibimiz sayısal ve envanter anlamında bölgenin en seçkin ekipleri arasında yerini almış olup son dönemde Bursa civarında bulunan bütün yangın, sel, kayıp v.b olaylarda yerlerini almış olmaktadır. Yine AFAD ‘dan eğitimlerini tamamlayarak Afet Bilinci Eğitmeni bir grup arkadaşımız bulunmakta ve AFAD ile birlikte ilerleyen zamanlarda inşallah çok güzel faaliyetlere imza atacaklardır.

İl temsilciliklerimizde aynı şekilde büyük bir özveri ile hem Genel Merkezimiz aracılığı ile bütün mazlum coğrafyalarına hem de kendi illerinde ki mazlumlara el uzatmaktadırlar.

Hali hazırda belirtmiş olduğumuz iki yetim merkezinde ki çocuklarımız için kullanmak üzere ‘’YILDIZ AİLE’’ projemiz bulunmaktadır. Bu proje ile toplamda 492 yetim çocuktan her bir yetimin bir aylık masrafını bir bağışçımızın karşılaması talebimiz bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Humus, Golan,  Dera , Dehlizor gibi bölgelerden iç göçe zorlanan ve şuan Akhtarin  Kaibe bölgesinde düzensiz çadırkentte kalan 238 aile yanı 1250 kişi için yaklaşan kış şartları nedeni ile Afad’ ın organize ettiği Anda Kardeşe Vefa Derneği, Avrupa Beyaz Melekler , ODTÜ BİR DER.ve Altın Kanatlar ile  birlikte 238 evin çatı yapımı için kullanılan brandalar, 1500 battaniye ve 330 tane mont desteğimiz olmuştur. Çalışmalarımız devam etmektedir.