Asayiş
Giriş Tarihi : 05-01-2020 11:01

Başkan Trump’tan son mesaj: En yeni silahlarla vururuz!

Başkan Trump’tan son mesaj: En yeni silahlarla vururuz!

Başkan Trump’tan son mesaj: En yeni silahlarla vururuz!

 

ABD Başkanı Donald Trump, İran’ı bir kez daha uyararak, kendilerine yönelik bir saldırı olması halinde İran’ı bu kez en yeni silahlarıyla daha sert vuracaklarını söyledi.

 

Twitter’dan açıklama yapan Trump, “Onlar bize saldırdı, biz de karşılık verdik. Bir kez daha saldıracak olurlarsa, ki onlara yapmamalarını şiddetle tavsiye ederim, onlara, daha önce vurduklarından çok daha sert şekilde vuracağız” ifadelerini kullandı.

 

ABD’nin askeri ekipmanlara 2 trilyon dolar harcadığını kaydeden Trump, ülkesinin dünyanın açık ara en büyüğü olduğunu vurguladı.

 

Trump devamında, “İran, bir Amerikan üssüne saldıracak olursa, tereddüt etmeden bu yepyeni güzel ekipmanlarımızdan bazılarını göndereceğiz…” diye ekledi.

Donald J. Trump@realDonaldTrump

They attacked us, & we hit back. If they attack again, which I would strongly advise them not to do, we will hit them harder than they have ever been hit before! https://twitter.com/dancrenshawtx/status/1213583859402657793 …

Dan Crenshaw@DanCrenshawTX

For those claiming there’s “no plan,” that this was “reckless”:

Step #1 of any strategy is to stop letting terrorist regimes attack us without repercussion.

Why is this basic truth of foreign policy so controversial?https://foreignpolicy.com/2020/01/03/petraeus-on-qassem-suleimani-killing-says-trump-helped-reestablish-deterrence/ …

86,7 B

07:53 - 5 Oca 2020

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

32,5 B kişi bunun hakkında konuşuyor

Donald J. Trump@realDonaldTrump

The United States just spent Two Trillion Dollars on Military Equipment. We are the biggest and by far the BEST in the World! If Iran attacks an American Base, or any American, we will be sending some of that brand new beautiful equipment their way...and without hesitation!

148 B

08:11 - 5 Oca 2020

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

62,4 B kişi bunun hakkında konuşuyor

“52 İRAN SAHASI HEDEFİMİZDE”

Trump gece saatlerinde de Twitter’dan İran’a sert uyarılarda bulundu.

“Dünyayı, son zamanlarda yüzlerce İranlı protestocu ve hayatında öldürdüğü tüm insanların yanı sıra bir Amerikalıyı öldürüp birçoğunu da yaralayan teröristlerinden temizlediğimiz için İran bazı ABD unsurlarını hedef alma konusunda oldukça cesurca konuşuyor” diyen Trump, şöyle devam etti:

“(Süleymani) Zaten Büyükelçiliğimize saldırıyordu ve başka yerleri vurmak üzere hazırlık yapıyordu. İran zaten yıllardır sorundan başka bir işe yaramadı. Bu bir uyarı olsun: İran Amerikalılara veya Amerikan unsurlarına saldırırsa biz (yıllar önce İran tarafından rehin alınan 52 Amerikalıyı temsilen) 52 İran sahasını hedef almış bulunmaktayız. Bazıları üst düzey ve İran ve İran kültürü açısından çok önemli. Bu hedefler ve İran'ın kendisi çok hızlı ve çok sert bir şekilde vurulacaktır. ABD daha fazla tehdit istemiyor.”

Kerkük’te ABD üssüne yönelik saldırı ile Bağdat’taki büyükelçilik saldırısının ardından ABD’nin İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile Haşdi Şabi Heyeti Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis’i Bağdat Havalimanı yakınında füzeyle vurarak öldürmesi, iki ülke arasında gerilimi en üst seviyeye çıkardı.