DÜNYA
Giriş Tarihi : 10-02-2020 00:06

Peşmerge’den DAİŞ’e operasyon

Peşmerge’den DAİŞ’e operasyon

Peşmerge’den DAİŞ’e operasyon

Kurdistan24:Peşmerge ve Asayiş güçleri Uluslararası Koalisyon güçlerinin gözetiminde, Kıfri ve Tuzhurmatu ilçelerinde terör örgütü DAİŞ’e operasyon başlattı.

 

Bölgeden bildiren K24 muhabiri, Peşmerge ve Asayiş güçlerinin, Selahaddin eyaletinin Kıfri ve Tuzhurmatu ilçeleri arasındaki bölgede DAİŞ'e operasyon başlattığını ve örgüt mensuplarıyla çatışma yaşandığını belirtti.

 

Peşmerge Güçleri’nin bölgede ilerlemeye devam ettiğini belirten muhabirmiz, birçok DAİŞ mensubunun öldürüldüğünü aktardı.

 

Peşmerge yetkilileri, Kürt ve Irak kuvvetleri arasında etkili bir ortak güvenlik koordinasyonunun bulunmamasının, DAİŞ’in bölgede yeniden örgütlenmesine ortam hazırladığını belirtiyor.

 

Salahaddin İl Meclisi Güvenlik Komisyonu Üyesi Mehdi Taki yaptığı açıklamada, kentin doğusunda DAİŞ’e yönelik operasyon başlatıldığını söyledi.

 

Taki, DAİŞ’in özellikle son günlerde Salahaddin, Kerkük ve Diyala kentleri arasındaki kırsal kesimlerde aktif olmaya başladığını, bu yüzden de operasyonların birkaç gün daha devam edeceğini belirtti.

 

K24’e konuşan Peşmerge Güçleri Genel Kurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Kahraman Kemal ise, DAİŞ’in Kerkük ve Xanekin’de hareketliliğini arttırdığını söyledi.

 

Kahraman Kemal, Pemerge Bakanlığı ile Irak Savunma Bakanlığı arasındaki görüşmelerin istenilen düzeyde ilerlemediğini bunun da bölgedeki güvenlik boşluğunun devam etmesine sebep olduğunu kaydetti.

 

Geçtiğimiz günlerde Peşmerge Bakanlığı ile Irak Savunma Bakanlığı, Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerde durumun normalleştirilmesi ve ortak güvenlik adımları konusunda görüşmeler yapmış, taraflar bu bölgelerde inceleme yapmak amacıyla 5 ayrı komisyonun kurulmasını kararlaştırmıştı.