EĞİTİM
Giriş Tarihi : 01-01-1970 02:00

“Aile Okulu”nun Açılış Töreni Şanlıurfa’da Gerçekleştirildi

Bir dizi gezi ve açılışlar için sabah saatlerinde Şanlıurfa’ya gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın GAP Hava Limanında Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Milletvekili Zeynep Karahan Uslu ve Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile daire amirleri karşıladı.

“Aile Okulu”nun Açılış Töreni Şanlıurfa’da Gerçekleştirildi

Buradan DSİ 15. Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’na geçen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Şanlıurfa Valiliği tarafından desteklenen Aile Okulu açılış törenine; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, TOGEM Başkanı Saadet Gülbaran, Şanlıurfa Milletvekili Zeynep Karahan Uslu ve daire amirleri ile çok sayıda kadın katıldı.

 

Aile Okulu'nun açılış töreninde katılımcalar ilk olarak burada 'Mutlu Aile, Mutlu Toplum' projesinin tanıtımını izledi. Bakan Fatma Şahin ile Sümeyye Erdoğan, hükümet tarafından dul bayanlara verilen ilk maaşlarını hak sahiplerine verdi.

 

Anneler günü münasebetiyle Türk Anneler Derneği tarafından yılın annesi seçilen Şehit Er Kasım Aksoy’un annesi Zeliha Aksoy’a yılın annesi ödülü de Bakan Şahin tarafından verildi.

 

Ödül töreninin ardından bir konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kız çocuklarının eğitime yönlendirilmesi için çaba harcadıklarını ve ailelerin de bu konuda kendilerine destek olmasını isteyerek, “Parlamento'dan geçen yeni eğitim sistemi ile zorunlu eğitimi 12 yıla çıkardık. Kız çocuklarımız 12 yıl boyunca eğitimden mahrum kalmayacak.

 

Bunun için kız çocuklarımızı okutalım, onların çocuk gelin olmasına asla fırsat vermeyelim. Bütün kaynakları ayırdık. Hamdolsun bütün kara delikleri kapattık” dedi. Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, kadınların eğitimi için destek isteyerek, “Bu yıl 20 milyon liralık destek istiyoruz.

 

Bu paralar kadınlar ve çocuklar için harcanacaktır. Bunların her bir kuruşu bu cehalettin ortadan kaldırılması için harcanacaktır. Yine bunları yaparken bizlere en çok destek veren. Devletimizin tüm imkânlarını çocuklarımız, halkımız için seferber ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından Aile Okulu’nun ilk dersini Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın verdi. Toplantı ardından Bakan Şahin ve Sümeyye Erdoğan ile Vali Celalettin Güvenç, geçen yıl Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit düşen 13 askerden biri olan Ethem Okay’ın Eyyüpkent Mahallesi'ndeki ailesini ziyaret etti.

 

Buradan ayrılan Bakan Şahin, Sümeyye Erdoğan ve Vali Güvenç ile beraberindekiler TOGEM tarafından Devteşti Mahallesi’nde yaptırılan anaokulu inşaatında incelemede bulundular.

 

İncelemenin ardından Bakan Fatma Şahin, Sümeyye Erdoğan, Vali Güvenç, anaokulunun yapılmasına aracılık eden Şanlıurfa Milletvekili Zeynep Karahan Uslu, TOGEM Başkanı Saadet Gülbaran ile hayırseverler birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Şanlıurfa Valiliğinin koordinasyonunda hizmet veren kadın kültür merkezinde kursiyer kadınlarla sohbet edip el işi ürünlerini inceleyen Sümeyye Erdoğan ve Bakan Şahin ile Vali Güvenç ve beraberindekiler son olarak Balıklıgöl’e gidip balıklara yem attılar.

 

-HABER MERKEZİ-