Asayiş
Giriş Tarihi : 13-03-2020 14:37   Güncelleme : 13-03-2020 15:30

Alan Kurdi’nin ölümüne neden sanıklarına ceza yağdı

Alan Kurdi’nin ölümüne neden sanıklarına ceza yağdı

Alan Kurdi’nin ölümüne neden sanıklarına ceza yağdı

Türkiye’nin Muğla kentinde yaşanan göçmen faciasında hayatını kaybeden Rojavalı Alan Kurdi'nin ölümüne neden olmakla suçlanan 3 hükümlü Adana'nın Karataş ilçesinde yakalandı.

 

Yunanistan'ın İstanköy (Kos) Adası'na geçmek isterken Muğla’da bindikleri botun Akyarlar Mahallesi Alihoca Burnu açıklarında alabora olması sonucu Rojavalı 3 yaşındaki Alan Kurdi, abisi 5 yaşındaki Galip Kurdi ve annesi Rihan Kurdi'nin de aralarında bulunduğu 5 kişi yaşamını yitirmişti.

 

Göçmenleri kaçak olarak Yunanistan'a geçirmeye çalışan kişilerin yakalanması için başlatılan soruşturmada, göçmenleri Yunanistan'a gönderen şahısların Cebrail Enkadur, Ecevit Bülünt Gökalp ve Ali Can Şaş olduğu tespit edildi.

 

3 kişi, operasyon sonucu yakalandı.

 

Bunun üzerine Muğla'da şahıslar hakkında “insan kaçakçılığı ve birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermekten” dava açıldı. Mahkeme, suçu işledikleri sabit olan şahıslar hakkında her birine 182'şer yıl olmak üzere toplam 546 yıl hapis cezası verdi.

 

Emniyette işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen hükümlüler cezaevine gönderildi.

 

ALAN KURDİ

 

Ailesi ile Türkiye üzerinden Avrupa'ya geçmeye çalışırken Ege Denizi’nde boğularak hayatını kaybeden Kobanili Alan Kurdi 3 yaşındaydı.

 

Alan Kurdi'nin ölümünden sorumlu tutulan Suriyeli 2 kişiye Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 4'er yıl 2'şer ay hapis cezası verilmişti.

 

Alan Kurdi'nin Nilüfer Demir tarafından çekilen fotoğrafı, Time dergisinin Yılın 100 Fotoğrafı listesine alındı. (Kaynak: Ajanslar)