Asayiş
Giriş Tarihi : 31-03-2020 16:24

Ceza infaz indiriminde son durum ne

Geçtiğimiz yıldan bu yana zaman zaan gündeme gelen ceza infaz düzenlemesi çalışmalarından sona geliniyor. Yapılan çalışmanın kapsamına göre infaz indirimiyle ilk etapta 30-40 bin hükümlünün serbest kalacağı öngörülüyor. Kimleri kapsayacağı ve diğer detayları belli olmaya başlayan ve kamu oyunda 'af yasası' olarak da bilinen ceza infaz düzenlemesi hakkında AK Parti'den önemli bir son dakika açıklaması geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, İnfaz düzenlemesine ilişkin oldukça kritik bilgiler verdi. İşte, cezaevlerinde bulunan binlerce mahkum ile mahkum yakınını ilgilendiren ceza infaz düzenlemesinin ayrıntıları ve AK Parti'den gelen son açıklama...

Ceza infaz indiriminde son durum ne

Ceza infaz düzenlemesinde hareketli günler yaşanıyor. Aylardır gündemde olan konu corona virüsü salgını nedeni ile son haftalarda yeniden yoğun şekilde gündemde yer tutmaya başlamıştı. Söz konusu ceza infaz düzenlemesinden ayrıntılar da belli olmaya başladı. Yapılan hesaplamalara göre infaz indirimiyle ilk etapta 30-40 bin hükümlü serbest kalacak. Peki, ceza infaz indiriminde son durum ne?

Son günlerde kamuoyunu meşgul eden ceza infaz düzenlemesinde artık sona geliniyor. AK Parti kurmaylarının üzerinde çalıştığı ve muhalefet partileri ile de detaylarını paylaştığı düzenlemede belli başlı konular revize edilerek son şekli veriliyor. Hangi suçları ve kimleri kapsayacağı şimdiden şekillenen ceza infaz düzenlemesinde son aşama ise TBMM'de olacak. Düzenlemenin Meclis'te kabul edilesi halinde pek çok mahkuma tahliye yolu açılacak. İşte, ceza infaz indiriminde son durum ve düzenlemenin kapsamı hakkında ayrıntılar... 

AK Parti ve MHP gruplarının ortak hazırladığı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, infaz düzenlemesine ilişkin yaptığı açıklamada, "Toplum vicdanını yaralayan cinsel suçlar, uyuşturucu madde suçları, kasten adam öldürme, kadına karşı şiddet ve terör suçları, kapsamın dışına çıkarılmıştır." dedi.

"Terör suçları, cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticaret suçu, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı şiddet suçu hariç olmak üzere, diğer suçlar bakımından kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlenmiştir." bilgisini veren Özkan, "Denetimli serbestlik kriterleri değiştirilerek herkese maktu bir yıl uygulama yerine ceza adaletini sağlamak amacıyla hükmolunan ceza ile orantılı bir uygulama öngörülmektedir." ifadelerini kullandı.