Asayiş
Giriş Tarihi : 03-04-2020 12:36   Güncelleme : 03-04-2020 12:45

Af yasası haberleri son dakika: İnfaz paketi Meclis'e geliyor

Af haberleri kapsamında 31 Mart 2020 Salı günü son dakika gelişmesi yaşandı. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan infaz düzenlemesine ilişkin açıklama yaparak infaz paketinin salı günü Meclis'te olacağını belirtti. Peki, "af yasası" kimleri kapsıyor, infaz düzenlemesinden kimler yararlanabilecek

Af yasası haberleri son dakika: İnfaz paketi Meclis'e geliyor

Af haberleri kapsamında 31 Mart 2020 Salı günü son dakika gelişmesi yaşandı. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan infaz düzenlemesine ilişkin açıklama yaparak infaz paketinin salı günü Meclis'te olacağını belirtti. Peki, "af yasası" kimleri kapsıyor, infaz düzenlemesinden kimler yararlanabilecek?

 

 

"AF YASASI" KİMLERİ KAPSIYOR?

 

 AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan'ın konuyla ilgili açıklamaları şöyle: Düzenlemeyi TBMM Başkanlığı'na sevk ettik. Toplum vicdanını yaralayan cinsel suçlar, uyuşturucu madde suçları, kasten adam öldürme, kadına karşı şiddet ve terör suçları, kapsamın dışına çıkarılmıştır.

 

Çıkar amaçlı suç örgütü kuran ve yönetenlerle ilgili cezaların taban ve tavan oranını 2 yıl artırıyoruz. 

 

2 yıllık denetimli serbestlik sürecini 3 yıla çıkarıyoruz. 

 

Terör suçları, cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticaret suçu, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı şiddet suçu hariç olmak üzere, diğer suçlar bakımından kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlenmiştir.

 

DENETİMLİ SERBESTLİK 3 YILA ÇIKARILDI

 

Denetimli serbestlik kriterleri değiştirilerek herkese maktu bir yıl uygulama yerine ceza adaletini sağlamak amacıyla hükmolunan ceza ile orantılı bir uygulama öngörülmektedir. 2 yıllık denetimli serbestlik sürecini 3 yıla çıkarıyoruz.

0-6 YAŞ ÇOCUĞU OLANLARA KONUTTA İNFAZ

 

65 yaşını doldurmuş yaşlılar, 0-6 yaş arası çocuğu bulunan kadınlar ve adli tıp raporu çerçevesinde kendisine bakamayacak durumda olan hastaların belirli şartlarla konuttan infazını mümkün hale getiriyoruz.

 

90 BİN KİŞİ YARARLANACAK

 

Geçici ve kalıcı infaz düzenlemeleri kapsamında 45 bin kişi bu düzenlemeden yararlanıyor. Salgın hastalık nedeniyle bu süreçten yararlanacaklarla birlikte bu rakam 90 bine ulaşıyor. 

 

"AF YASASI" NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

 

Eğer diğer partilerden görüşmeleri öne alalım gibi bir teklif gelmezse önümüzdeki hafta salı günü genel kurulda görüşeceğiz.

 

Yürürlüğe girme tarihiyle ilgili resmi bir açıklama olmasa da kısa süre içerisinde düzenlemenin yasalaşması bekleniyor.