GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-04-2020 15:13

ABP Genel Başkanı Bedri Yalçın `dan 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı

ABDULLAH YİĞİT-ANKARA Anadolu Birliği Partisi Genel Başkanı Bedri Yalçın, 5 Nisan Avukatlar Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

ABP Genel Başkanı Bedri Yalçın `dan 5 Nisan Avukatlar Günü Mesajı

ABDULLAH YİĞİT-ANKARA
Anadolu Birliği Partisi Genel Başkanı Bedri Yalçın, 5 Nisan Avukatlar Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Yalçın, Demokratik hukuk devletinin ön koşulu olan “İddia, Savunma ve Karar”dan oluşan üç temel unsur üzerine kurulu yargının temel ve vazgeçilmez unsurlarından biri olan “savunma” olmadan yargı bağımsızlığından söz edilemez.

Avukatlar savunma hakkının temsilcileridir. Toplumda, hukuka, eşitliğe ve adalete duyulan güvenin yüksek olmasında avukatlık mesleğinin önemli bir yeri vardır.

Vatandaşlarımızı sahip olduğu haklar konusunda bilgilendiren ve haklarının korunmasında onları yönlendirerek yardımcı olan avukatlarımız hukuk ilişkilerin yürütülmesinde önemli görevler üstlenmiştir.

Bir hukuk devleti olan ülkemizde insan hakları ve hukukun üstünlüğü esası içinde gerek bireylerin gerekse toplumun yasalarla belirlenmiş haklarının korunmasında avukatlar çok önemli bir kamu hizmetini yerine getirmektedir.

Bu düşüncelerle, adalet ve hakkaniyetin sağlanması hususunda yürüttükleri görev ve sorumlulukla toplumumuz tarafından takdir edilen.Tüm avukatlarımızın “5 Nisan Avukatlar Günü”nü kutlar, meslek hayatlarında başarı dileklerimle, sevgi ve saygılar sunarım.