GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-05-2020 22:30   Güncelleme : 13-05-2020 22:37

HDP Urfa İl Örgütü basın açıklaması

HDP Urfa İl Örgütü basın açıklaması

HDP Urfa İl Örgütü basın açıklaması

 

Son dönemlerde mezarlıklara yönelik artan saldırılar, Türkiye’de maalesef kötülüğün sıradanlaştığı, normalleştiği bir sürecin açık ve net bir ifadesidir.

 

İktidarın lime lime edilsin açıklamaları yapılanın bir itirafı olup, bilinç altında yatan temel anlayışın, açık bir işkence tarzı ve değerlere saldırıyı normalleştiren bir sürecin başlatıldığının göstergesidir

 

Her şeyden önce şunu belirtmeyi insani bir görev olarak buluyoruz: mezarlıkların yıkılmasından, cenazelere işkence yapılmasından bütün toplum sorumludur.

 

Diyanet işleri Başkanı belli kesimler üzerinden topluma nefret pompalarken, belli kesimleri hedef gösterirken, fetvalarında düşmanlaştırıcı nefret söylemi üretirken, yapması gereken şeyi yapmıyor olmasından dolayı diyanet işleri başkanına sesleniyoruz ve şunu soruyoruz.

 

İslam inancında mezarlara saldırı var mıdır,?

İslam inancında cenazeye işkence var mıdır?

İslam inancında ölü üzerinde aileye işkence var mıdır?

İslam inancında ölünün engellemek var mıdır?

 

İste bu gün bu ramazan günlerinde bütün toplumda hassasiyet oluşmuşken,  talebimiz diyanet islerinin buna cevap vermesidir.

Tabi ki sadece İslam inancında değil hiçbir inanç hiçbir ahlak kuralı, hiçbir ettik kuralı ve hiçbir hukuk kuralında bu saldırıların açıklaması olamaz.

Bu açıdan bütün toplumsal kesimlere, vicdan sahibi bütün kesimlere bu suça ortak olmamaları için çağrıda bulunuyoruz. Susmak ve sesiz kalmak aynı zamanda suçu onaylamaktır diyoruz. Çünkü biz iyi biliyoruz ki bu savaşın bir tarafı işkence, mezarlıklara saldırma, değerlere saldırmaysa bir diğer tarafı da iktidarın oluşturduğu siyaset çerçevesinde halkları birbirine kırdırma politikasıdır.

Bu süreç başlı başına tamamiyle bir savaştır savaşa karşı çıkmak, barışı örgütlemek aslında bu sürecin karşısında en yüksek sesi söylemek anlamına geliyor.

 

Buradan bütün kamuoyuna ve bütün inanç guruplarına sesleniyoruz. Bu duruma karşı durmak insan onuru, insan ahlakı ve insanlığa sahip çıkmaktır. Ve yine ısrarla diyoruz ki hep beraber iktidar anlayışının insanlık dışı siyasetine ve mezarlıkları savaş alanına çeviren despot anlayış ve siyasete karşı hep beraber duralım hep beraber sesimizi yükseltelim.

 

 

 

 

HDP URFA İL ÖRGÜTÜ