Asayiş
Giriş Tarihi : 14-05-2020 20:06   Güncelleme : 14-05-2020 20:06

CEVHERİ’nin  Basın Açıklaması

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Sayın Mehmet Ali CEVHERİ’nin  Basın Açıklaması

 CEVHERİ’nin  Basın Açıklaması

 
İçinde bulunduğumuz Mübarek Ramazan ayında ve birçok açıdan tevafuklarla dolu günler yaşıyoruz. İçinde bulunduğumuz gün, 14 Mayıs olunca, Eczacılar Günü, Çiftçiler Günü ve demokrasi tarihimiz açısından 14 Mayıs 1950 Genel Seçimlerini anmadan geçemiyoruz. 
Öncelikle yaşadığımız pandemi sırasında doğrudan risk altında olan Eczacılarımıza sağlık ve esenlikler diliyor, ‘Eczacılar Günü’nü tebrik ediyorum. 
Sonra, aynı zamanda bir çiftçi olarak, Dünya Çiftçiler Günü’nün sevincini tüm çiftçi kardeşlerimiz ile paylaşıyorum. Ülkemizin tarımsal alanda geldiği noktayı tespit ile başlarsak.  2002’de Ülkemiz, tarımsal hasılada dünyada 11. sırada ve Avrupa’da 4. sırada bulunmaktaydı. Bu gün ise, çiftçilerimizin gayretleri ve AK Parti hükümetlerimizin her geçen gün artan destekleri ve doğru tarım politikaları ile ülkemiz; dünyada 7. sıraya ve Avrupa’da ise 1. sıraya yükselmiştir. Bu ilerleme, Cumhuriyetimizin 100. yılı olan, 2023 yılı hedeflerimize sağlam adımlarla yürüdüğümüzün en önemli göstergesidir. Bu güne kadar olduğu gibi, bundan böyle de üretimden hasada her aşamada çiftçilerimizi desteklemeye devam edeceğiz. Tüm çiftçi kardeşlerimizin, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü tebrik ediyorum. Son olarak; Milletimizin tek parti zulmüne karşı ‘Yeter, söz milletindir’ diyerek, Cumhuriyetimizi demokratik seçimler ile taçlandırıldığı gündür, 14 Mayıs. Bir önceki seçimler olan 1946 seçimlerinde milletin uğradığı hayal kırıklığı ve ‘açık oy, gizli tasnif’ garabeti unutulmamıştır. Seçim kanununda (16 Şubat 1950) yapılan değişiklikler ile ülkemiz tarihi açısından ‘ilk demokratik seçim’ niteliği taşıyan 14 Mayıs 1950 Genel Seçimleri ‘gizli oy, açık tasnif’ ilkesi doğrultusunda yapılmıştır. Milletimiz ‘irfanı’ ile doğruyu tercih edebileceğini göstermiş, ‘seçim, demokrasiler için tek başına yeterli değil’ zihniyetine ‘Yeter, söz milletindir’ diyerek, demokratik tercihini göstermiştir. Yani, milletimiz aç kalmış, açık kalmış ama hürriyetinden vazgeçmemiştir.   
 
Milletimiz için 14 Mayıs 1950’de yeni bir dönem başlamış ve kendi iradesinin belirleyici olduğunu herkese göstermiştir. Seçim sonuçlarına göre 27 yıllık tek parti iktidarı, milletin oyları ile değişmiş, sesiz yığınların iradesi ve çığlığı ‘Beyaz İhtilal’i gerçekleşmiştir.