ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 15-05-2020 21:26   Güncelleme : 15-05-2020 21:26

Şanlıurfa barosundan kayyum açıklaması

Şanlıurfa barosundan kayyum açıklaması

Şanlıurfa barosundan kayyum açıklaması


Bugün İçişleri bakanlığı kararıyla HDP’nin Iğdır, Siirt, Kurtalan, Altınova ve Baykan belediye eş başkanları görevden alınarak yerlerine hukuka aykırı bir şekilde kayyım atanmıştır. 31 Mart yerel seçimlerinden bu yana bugün itibariyle 3’ü büyükşehir olmak üzere 41 belediyeye kayyım atandı ve 25 belediye eş başkanı şu anda halen tutuklu bulunmaktadır.  Seçimle tecelli etmiş halk iradesine siyasal iktidarın kayyım yoluyla gerçekleştirdiği gaspçı müdahale, Türkiye’nin demokratikleşme çabalarını ve toplumsal barış ortamını yaralayan bir yaklaşıma yol açtığı gibi hak ve özgürlükler sorununu derinleşmektedir.

 

Bütün dünyanın salgın ile mücadele ettiği bir süreçte halk iradesinin, idari bir karar ile ortadan kaldırılması en hafif deyimiyle idari bir darbedir. Halk iradesine karşı gerçekleştirilen bu darbe, Türkiye’nin demokrasisine bir yarar sağlamayacaktır.

 

Barış içinde bir arada yaşama fikrini, demokratik hukuk devleti idealine olan inancı tümden ortadan kaldıran bu hukuk dışı uygulamayı kabul etmiyoruz. OHAL uygulamalarının devamı olan bu hukuksuz uygulamadan vazgeçilerek, görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarının derhal görevlerine iade edilmesi çağrısında bulunuyoruz. 15.05.2020