GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-08-2022 15:46   Güncelleme : 16-08-2022 15:52

Egitim-Sen Urfa Şubesinden Uzman-Başöğretmen Sınavı ve Banka Promosyon Açıklaması

Eğitim Sen Şanlıurfa şubesi tarafından yapılan açıklamada uzman ve başöğretmenlik sınavının iptali ile banka promosyonlarının güncellenmesi istendi.

Egitim-Sen Urfa Şubesinden Uzman-Başöğretmen Sınavı ve Banka Promosyon Açıklaması

Eğitim Sen Şanlıurfa şubesi tarafından son dönemin en çok tartışılan iki konusu hakkında açıklama yapıldı. Öğretmenlik meslek kanunu kapsamında yürürlüğe konulan uzman ve başöğretmenlik sınavı sürecinin iptal edilmesi istendi. Ayrıca banka promosyonlarının enflasyona yenik düştüğü hatırlatılarak promosyon oranlarının güncellenmesi istendi.

Yapılan açıklamanın tam metni şöyle,"Tüm Eğitim Emekçilerine Çağrımızdır. Öğretmenlik Meslek Kanunu İptal Edilmeli, Öğretmenlere Angaryaya Dönüşen Seminer-Sınav Süreci Durdurulmalıdır!

 

Öğretmenlik Meslek Kanunu düzenlemesi gündeme geldiği ilk günden itibaren tartışılmaktadır. Kanunlaştıktan hemen sonra düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapılmıştır. AYM süreci devam ederken yönetmelik yayınlanmış, Sendikamız tarafından yönetmeliğin bütün maddelerine ilişkin Danıştay’a açılan iptal davasının da sonuçları beklenmeden seminer-sınav süreci başlatılmıştır. Böylece yaz aylarında öğretmenler seminer-sınav odaklı kariyer basamakları sürecinin girdabına çekilmiştir.

Eğitim emekçilerinin ve sendikaların bütün eleştirilerine rağmen yasalaştırılan bu düzenlemenin, öğretmenlerin mesleki gelişimine somut hiçbir katkı sunmayacağı, seminerlerin içeriğiyle birlikte çok daha net bir şekilde açığa çıkmıştır.

 

 Ayrıca Kamu emekçilerinin bankaya yatan maaşlarında ‘enflasyon farkı’ nedeniyle artış olurken, eski enflasyon oranı ve maaş düzeyine göre saptanan promosyonlar komik düzeyde kalmıştır. Promosyon sözleşmelerinin 3-4 yıl gibi uzun sürelerle imzalanması ve enflasyona göre ayarlama bulunmaması nedeniyle milyonlarca çalışan ciddi anlamda mağdur olmuştur. Bankalarla imzalan promosyon sözleşmeleri ekonomide beklenmeyen olağanüstü durumlar (yüksek enflasyon, döviz krizi) nedeniyle yeni koşullara uyarlanmak zorundadır. Sözleşmelerin 3 ile 5 yıl gibi uzun süreli olması nedeniyle beklenmeyen durumlar ortaya çıkmıştır. Banka promosyon sözleşmelerindeki koşullar çalışanlar açısından ciddi gelir kayıplarını gündeme getirmiştir. Bu nedenle başta kamu bankaları olmak üzere tüm bankalar, maaş ödediği emekli ve çalışanlara verdiği promosyonları, geçmişe yönelik olanları da kapsayacak şekilde güncellemelidir.

Ekonomik iyileştirmelerin tüm eğitim emekçilerini kapsayacak şekilde düzenlenmesi ve banka promosyonlarının güncellenmesi için; Öğretmen meslek kanunun iptal edilmesi için, sınav seminer angaryasına karşı tüm eğitim emekçilerini 18 Ağustos Perşembe günü 17.30’da Ahmet Bahçıvan İşmerkezi önünde tek ses olmaya çağırıyoruz."

 

Haber:İbrahim Uyğur-Gaffar Kaymaz 

AdminAdmin