Asayiş
Giriş Tarihi : 27-05-2020 09:47   Güncelleme : 27-05-2020 09:50

Urfa milletvekili sokakta polis vatandaş gerginliğini meclise taşıdı

Urfa milletvekili sokakta polis vatandaş gerginliğini meclise taşıdı

Urfa milletvekili sokakta polis vatandaş gerginliğini meclise taşıdı

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğü’nün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla dilerim.

işte o açıklama 

Türkiye’nin genelinde polisin yurttaşlara uyguladığı açık şiddet her geçen gün artmaktadır. Bu durum “sokakta işkence kurumsallaştı” şeklinde ifade edilmekte ve yaşamın her alanında da açıkça hissedilmektedir.  Son günlerde, Mardin Nusaybin, Ankara Etimesgut, Tekirdağ Çorlu, İstanbul Kadıköy, Sultanbeyli, Eyüpsultan, Zeytinburnu, Adana ve Şırnak Cizre'de yaşanan polis ve bekçi şiddetine dair ortaya çıkan görüntüler, Türkiye’de polisin açık şiddetini bütün çıplaklığıyla ortaya koymaktadır. Ayrıca polis tarafından uygulanan şiddete dair bir görüntü kaydı yoksa inkâr yoluna gidilmekte ve söz konusu güvenlik görevlileri ile ilgili herhangi bir adli ve idari işlem yapılmamaktadır.

 

Salgınla ilgili tedbirler istismar edilerek, Anayasal olarak hukukiliği tartışmalı sokağa çıkma yasakları, polis şiddeti ile olağan hale getirilmeye çalışılmaktadır. Suç işleyen polisler; meslektaşları, amirleri, teşkilatları ve siyasi irade tarafından kollanacaklarından emin bir şekilde hareket etmektedir. Güvenlik görevlileri açık bir şekilde yurttaşlara, milletvekillerine saldırma cesaretini hukuktan değil siyasi iktidardan almaktadır.

 

Bunlarla birlikte kamuoyuna yansımayan birçok saldırı ve şiddet yaşanmaktadır. Bu bağlamda, Şanlıurfa ilinde de birbiri ardında yurttaşlarımız polis şiddetine maruz kalmakta ve kanunsuz bir şekilde cezalar kesilmektedir. İlk olarak, Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde R.E. isimli öğretmen, sahibi olduğu okul bahçesinde kendisine ceza kesen polisler tarafından elinin büküldüğünü ve telefonuna zarar verildiğini iddia etmiştir. Son olarak, Şanlıurfa merkezde Japon Pasajında oyuncak toptancısı olan bir kişiye, Bakanlığın COVİD 19 salgını nedeniyle muayenesi bitmiş araçlar hakkında 3 ay erteleme kararı olmasına rağmen, aracının muayenesi geçtiği iddiasıyla cezai işlem uygulanmış ve hakaret edilmiştir. Her iki yurttaşın ilgili polislerden şikayetçi oldukları basına yansımıştır.

Bu bağlamda;

 1. Türkiye’nin genelinde polisin yurttaşlara uyguladığı açık şiddetin her geçen gün artmasının nedeni politik bir tutum mudur?
 2. Güvenlik görevlileri açık bir şekilde yurttaşlara, milletvekillerine saldırma cesaretini hangi hukuki dayanaktan almaktadır? 
 3. Bu durumun “sokakta işkence kurumsallaştı” şeklinde ifade edilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
 4. Polisin yurttaşlara sokakta açık şiddet uygulamasının önlemesine dair bir çalışmanız olacak mıdır? Yoksa bu uygulama kamusal düzeni sağlamasına yönelik yeni bir politika mıdır?
 5. Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde R.E. isimli öğretmene şiddet uygulayan ve malına zarar veren polis memurunun kimlik tespiti yapılmış mıdır?
 6. Söz konusu polis memuru ile ilgili herhangi bir soruşturma ve kavuşturma yapılmış mıdır? Yapılmışsa hangi aşamadadır?
 7. R.E. isimli öğretmenin kırılan telefonun tazmini ile ilgili bir işlem yapılmış mıdır?
 8. Şanlıurfa merkezde Japon Pasajında oyuncak toptancısı olan bir kişiye haksız bir şekilde ceza kesen ve hakaret eden Polis memurunun kimlik tespiti yapılmış mıdır?
 9. Söz konusu polis memuru ile ilgili herhangi bir soruşturma ve kavuşturma yapılmış mıdır? Yapılmışsa hangi aşamadadır?
 10. Her iki yurttaşa haksız bir şekilde kesilen cezaların iptali ile ilgili bir işlem yapılmış mıdır?
 11. Görüntü kaydı olmadan kurumlarınıza yansıyan şiddet vakası var mıdır?
 12. Son 10 yılda yurttaşlara uyguladığı şiddet nedeniyle adli ve idari soruşturmaya tabi tutulan güvenlik görevlisi var mıdır? Varsa kaç kişidir ve soruşturmalar hangi aşamadadır?

 

 

Ömer Öcalan

Şanlıurfa Milletvekili