KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 29-05-2020 08:09   Güncelleme : 29-05-2020 08:12

Delen `den İstanbul’un Fethi Mesajı

Ünlü Şair Abdurrahman Delen, İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümü nedeni ile bir mesaj yayımladı.

Delen `den İstanbul’un Fethi Mesajı

ABDULLAH YİĞİT-İSTANBUL
Ünlü Şair Abdurrahman Delen, İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümü nedeni ile bir mesaj yayımladı.

Mesajında, İstanbul'un tarih boyunca birçok milletin sahip olmak istediği önemli bir şehir olduğunu vurgulayan Delen, "Peygamber Efendimiz (SAV)'in "İstanbul bir gün fetih olunacaktır. Onu fetheden asker ne güzel askerdir. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır" Hadis-i Şerifi ile İslam dünyası için farklı bir önem kazanan bu kutlu şehrin fethi, İslam'ın bir neferi olan aziz Türk Milletine nasip olmuştur.

Üstün dehasıyla, genç yaşta İstanbul'u fetheden büyük komutan ve devlet adamı Fatih Sultan Mehmet Han'ın bu zaferi Türkün gücünü ve zekasını bir kez daha tüm dünyaya kanıtlamış, fetihten sonra gösterdiği adalet ve hoşgörüyle de tarihteki eşsiz yerini almıştır.

İstanbul'un fethi sadece bir yerin fethedilmesi veya kazanılmış bir savaş olmayıp dünya tarihine ve medeniyetine yön vermiş bir hadisedir. Fetih ile sadece şehir değil, gönüller de fethedilmiştir.

Bu düşüncelerle İstanbul'un fethinin 567'inci yıl dönümünü kutluyor, bu eşsiz güzellikteki dünya şehrini bizlere miras bırakan başta Fatih Sultan Mehmet Han olmak üzere kahraman ecdadımızı ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum" ifadelerini kullandı.