Asayiş
Giriş Tarihi : 29-05-2020 16:32   Güncelleme : 29-05-2020 16:32

Urfa milletvekili Ayşe sürücü Siverek’te yaşanan olayı meclise taşıdı

Urfa milletvekili Ayşe sürücü Siverek’te yaşanan olayı meclise taşıdı

Urfa milletvekili Ayşe sürücü Siverek’te yaşanan olayı meclise taşıdı

Aşağıda belirtilen soruların Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat OKTAY tarafından Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96. ve 99. Maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

                                                                                                                                                     

Ayşe SÜRÜCÜ                                                                                                                                 Şanlıurfa Milletvekili

 

 

Şanlırfa’nın Siverek ilçesinde yaşayan 23 yaşındaki Sidar Uygurlar, 12 Mart günü trafikte tartıştığı kişi tarafından öldürüldü. Cinayet anı kameralara çok net yansıdığı halde, üzerinden aylar geçmesine rağmen adaletin sağlanmasına ilişkin bir adım atılmadığı görülmektedir. Kamera kayıtları ve tanık anlatımlarına göre olay şu şekilde gelişiyor;                      

Sidar Uygurlar, iki arkadaşıyla birlikte 12 Mart’ta arabayla Siverek Seyfioğlu Caddesi’nden geçerken başka bir arabayı solluyor. Sidar Uygurlar ve arkadaşları yola devam ediyor ancak diğer araçtaki Yılmaz Geyik takibini sürdürüyor. Seyfioğlu Caddesi’nde tenha bir yer bulunca aracını Sidar Uygurlar’ın kullandığı aracın önüne kırıyor. Aracının içinden silahla çıkıyor, Sidar Uygurlar‘a ‘Sen kimsin ki beni solluyorsun, havan kime!’ diyerek saldırmaya başlıyor. Yılmaz Geyik önce silahın kabzasıyla saldırıyor daha sonra araç içindeki Sidar Uygurlar’ın kafasına bir el ateş ediyor. Sidar Uygurlar’ı vurduktan sonra diğerlerine de silah doğrultuyor ancak silah tutukluk yaptığı için ateşlenmiyor. Bunun üzerine saldırıya uğrayan kişilerden biri hemen araçtan uzaklaşırken, diğeri de saldırganın elinden kurtularak koşmaya başlıyor. Ayrıca olaydan beş gün sonra saldırganın aracı ağabey Sinan Uygurlar tarafında bulunup, polislere haber veriliyor. Sidar Uygurlar’ın ailesinin adalet arayışı devam ederken yine sosyal medyaya ve basına yansıyan görüntü ve ifadelere göre Yılmaz Geyik Siverek’te bulunan ev ve iş yerlerine sık sık uğramaktadır. Yılmaz Geyik’in kaldığı ev ihbar ediliyor ve olay yerine gelen jandarmaya ateş açılıyor fakat jandarmaya ateş açanlar hakkında herhangi bir işlem dahi yapılmadığı, Yılmaz Geyik’in ise o anlarda tekrar kaçtığı aktarılıyor. Üstelik soruşturma savcısının Sidar Uygurlar’ın ailesine ‘Her kurumda olduğı gibi emniyette de çürük elmaların olması doğal.’ ifadesi kullanıldığı idda edilmektedir. Sidar Uygurlar’ın ailesinin defalarca yetkililere başvurmasına rağmen ivedilikle hareket edilmemesi kolluk güçlerinin görev bilinci noktasında ciddi eksiklikler yaşadığı gözlemlenmektedir.

 

Bu Bağlamda;

 

1.            Sidar Uygurlar cinayetinde bugüne kadar Yılmaz Geyik adlı şahsın ifadesi neden alınamamıştır?

2.            Mobeselerin olduğu Siverek’te plakası bilinen bir aracın beş gün boyunca polislerce bulunmamış olması ve maktulün abisi tarafından bulunması normal midir?

3.                            Yılmaz Geyik’in bulunduğu ev ve iş yeri anlık olarak ihbar edilmesine rağmen kolluk kuvvetleri neden saatler sonra gelmiştir?

4.            İhmallerle ilişkili olarak gerekli kişilere soruşturma başlatacak mısınız?