SAĞLIK
Giriş Tarihi : 12-06-2020 13:02   Güncelleme : 12-06-2020 13:02

ŞUAHED: ‘Sağlıkçıya şiddet nereden gelirse gelsin karşısındayız!’

Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği ŞUAHED sağlıkta yaşanan şiddet olaylarına tepki gösterdi.

ŞUAHED: ‘Sağlıkçıya şiddet nereden gelirse gelsin karşısındayız!’

ŞUAHED yönetim kurulu tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Dün öğleden sonraki saatlerde Haliliye ilçesi Paşabağı Aile Sağlığı Merkezinde yaşanan sağlıkta şiddet haberi hepimizi derinden yaralamıştır. Üstelik bu şiddetin halkımızın ve bizlerin güvenliğini sağlamakla görevli bir emniyet mensubundan gelmiş olması ise asla kabul edilemez.

Aile Sağlığı Merkezi telefonunu arayarak telefonda talebini ileten şahsın durumunu açıklığa kavuşturup sorununu çözmek ve sistemden kontrolünü sağlamak amacıyla kimlik numarası istenmiş, şahıs adını verdiğini ve işi yokuşa sürdüğünü ifade ederek aile sağlığı çalışanı arkadaşımıza kendisinden şikâyetçi olacağını belirtmiştir.

Aile sağlığı çalışanı arkadaşımız konuyu uzatmayarak görüşmeyi sonlandırmış akabinde şahıs aile sağlığı merkezine gelerek önce aile sağlığı çalışanına ve akabinde araya girip olayı yatıştırmaya çalışan aile sağlığı merkezinde çalışan personele şiddet uygulamış, personelin burnu kırılmış ve olay adli makamlara intikal ettirilmiştir.

Böylesi akla, mantığa ve vicdana sığmayan sudan sebeplerle, kişilerin şiddeti kendisine hak olarak gördüğü bir ortamda, sağlık hizmeti sunumu artık durma noktasına gelmiştir. Şiddetin hiçbir türü, hiçbir kurumda kabul edilemeyeceği gibi sağlıkta da asla kabul edilemez.

Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği olarak sağlık çalışanlarımıza yapılan bu saldırıyı kınıyoruz. Sayın Valimizin saldırgan şahsı açığa almak suretiyle başlattığı idari süreci ise büyük bir memnuniyet ile karşılıyor, kendisine gösterdiği devlet adamlığı ve adalet bilinci nedeniyle şükranlarımızı sunuyoruz”