ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 17-06-2020 14:07   Güncelleme : 17-06-2020 16:13

Tarihi mekânları Otoparka çeviriyorlar

Şanlıurfa’da Atadan kalma ve kurtuluş savaşı ve öncesi dönemi yaşamış tarihi mekânları yıkarak otoparka çeviriyorlar yetkililer suskun duyarlı vatandaşlar ise bu duruma tepkili.

Tarihi mekânları Otoparka çeviriyorlar

Şanlıurfa da bulunan ve tarihi geçmişi çok eski olan yapıları elinde bulunduran vatandaşlar, bu alanları birer birer yıkarak otopark alanına çeviriyorlar. Mekânların birçoğu şehrin tarihi geçmişi en eskilere dayanan mekânlar oluşturuyor.

Tarihi mekânlarda da bulunan taş yapılardan oluşan tek katlı geniş avlulu eski tarihi Urfa evleri olarak bilinen mekânların sahipleri, bu mekânları birer birer yıkarak otoparka çevirmeleri, bir tarihin göz göre göre kaybolmasına neden oluyor.

Belediyelerin ve yetkililerin bu duruma neden bu kadar sesiz kaldıklarını ve herhangi bir yaptırım uygulamadıklarını merak ettiklerini söyleyen Şanlıurfalı duyarlı vatandaşlar, yıkımların bu şekilde devam etmesi halinde kısa sürede eski tarihi Urfa evlerinden örneklerin birer birer kaybolacağını söylediler.

Tarihi alanların gelişi güzel bir şekilde yıkım işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve buna sesiz kalan yetkililerin adeta suça ortak olduklarını belirten duyarlı Şanlıurfalı vatandaşlar; “Şanlıurfa geçmişi ve tarihi ile dünya genelinde bilinen ve geçmişi 12 bin yıllık bir geçmişe sahip.

Fakat ne yazık ki bu tarihi insanlarımız kendi elleriyle yok etmeye çalışıyorlar. Bu bir kıyımdan öte bir durum değil. Dünya genelinde ahşaptan dahi olsa tarihi önemi büyük olan her şey koruma altına alınırken ne acı ki bizde kıyım yapmaktan başka bir şey yapılmıyor.

Birçoğu yerel seçimler döneminde adeta yangından mal kaçırırcasına yıkılarak otoparka çevrildi. Birçoğunu ise yavaş yavaş yıkarak alan oluşturup otopark yapmak için çalışıyorlar.

Belediyeler ve yetkili kurumlar uyuyor mu? Neden bu yıkımlara bir ses çıkartılmıyor? yetkililer ne zaman bu tarihi kıyımı görecek? Bir an önce bu kıyıma bir son verilmeli. Belediyeleri ve yetkilileri göreve davet ediyoruz” şeklinde konuştular.