GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-06-2020 11:58   Güncelleme : 23-06-2020 11:58

Şanlıurfa Barosundan engellemelere tepki

Baroların yapısındaki değişiklik çalışmalarına tepki göstermek için baro başkanları ile yapılan tepki yürüyüşünün Başkent girişinde engellenmesine Şanlıurfa barosu tepki gösterdi.

Şanlıurfa Barosundan engellemelere tepki

Şanlıurfa barosu önünde bir oturma eylemi gerçekleştiren Şanlıurfa Barosuna bağlı bazı avukatlar, yapmış oldukları basın açıklamasında başkente yapılan yürüyüşün engellenmemesi gerektiğini ve unun bir demokratik eylem olduğunu söylediler.

Şanlıurfa barosu konu hakkında yaptıkları basın açıklamasında şu ifadelere yer verdiler.; “19 Haziran 2020 tarihinde Baroların yapısının değiştirilmesine yönelik yasa tasarısını protesto etmek maksadıyla Baro Başkanlarınca başlatılan “Savunma Yürüyüşü” bugün Ankara girişinde saat 10.00 itibari ile durdurulmuş. Yasal ve demokratik eylemleri engellenmiştir. Engelleme bu saat itibari ile de devam etmektedir. Eylemin engellenmesi ile birlikte bazı Baro Başkanlarımıza yönelik fiili eylemde bulunulduğu da gözlemlenmiştir.

Baro Başkanları Ankara girişinde engellenirken diğer taraftan Barolar Birliği Başkanı Sayın Feyzioğlu’nun 15 Baro Başkanı ile birlikte toplu olarak yürüyerek Anıtkabir’i ziyaret edebilmiştir. Ankara girişinde 60 Baro Başkanına uygulanan hukukun hangi hukuk olduğunu, Sayın Feyzioğlu ile birlikte Anıtkabir’e ziyaret eylemine uygulanan hukukun hangi hukuk olduğunu, aynı il sınırları içerisinde farklı uygulamalara tabi tutmanın hangi zihniyetin ürünü olduğunu sormak istiyoruz?

Baro Başkanlarının Ankara girişinde engellenmesi eylemine biran önce son verilmeli, Başkanların demokratik ve anayasal bir hak olan yürüyüşlerine güvenli bir şekilde devam etmeleri sağlanmalıdır.

Anayasal ve evrensel hukuk prensiplerinin egemen kılındığı, demokratik protesto hakkına saygı duyulduğu, hukukun üstünlüğünün tesis edildiği günleri görene dek Urfa Barosu ve avukatları olarak sonuna dek azim ve kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğiz.

Baro Başkanlarımızın yürüyüşünün engellenmesini kınıyor, bu engeller kaldırılmadığı takdirde diğer demokratik ve anayasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.” şeklinde bir açıklama yaptılar.