ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 24-06-2020 10:46   Güncelleme : 24-06-2020 11:23

Cidir; ‘Belediyeler korona virüs sürecinde sınıfta kalmıştır’

CHP Şanlıurfa İl Başkanı Hayrettin Cidir, korona virüs döneminde belediyelerin sosyal belediyecilik konusunda adeta sınıfta kaldıklarını söyledi.

Cidir; ‘Belediyeler korona virüs sürecinde sınıfta kalmıştır’

Korona virüs sürecinin dünya genelini etkilediğini söyleyen CHP Şanlıurfa İl Başkanı Hayrettin Cidir, süreç içerisinde dünya genelinde birçok ülkenin kendi vatandaşlarına büyük oranlarda yardımlarda bulunduklarını, evlerinden çıkamayan vatandaşlarına ise her türlü desteği sunduklarını söyledi.

Ülkemizde ise korona sürecince karantina altındaki bina sakinlerine en yakın marketin telefon numarasının verildiğini söyleyen Başkan Cidir, vatandaşların isteklerini telefon ederek marketten sağlayabileceklerinin istendiğini kaydetti.

Başkan Cidir, “Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Bu virüsten kaçış yok arkadaşlar. İstisnasız hepimiz yakalanacağız. Ama ne kadar geç yakalanırsak o kadar iyi, bunu en sonda açacağım. Aynen grip virüsünde olduğu gibi önümüzdeki yıllar, on yıllar boyunca bu virüsle yaşamayı öğreneceğiz. Emin olun bu kesin. Şu an alınan karantina, tatil, izin ve benzeri önlemlerinin tamamı virüsün yayılma hızını yavaşlatıp, sağlık sektörünün çökmemesini sağlamak üzere alınıyor.

Çok hızlı yayılımda hastanelerin yoğun bakım üniteleri çıkmaza giriyor ve bilamecbur İtalya örneğinde olduğu gibi hangi hastanın yaşayacağına, hangisinin öleceğine karar verilmesi gereken berbat bir durum ortaya çıkıyor.

Virüs dediğimiz şeyler aslında öldürücü, şeytani birer düşman değiller. Onlar da aynen bizim gibi üzerinde konuşlandıkları alan sayesinde yaşayan canlılar. Zaten genelde hayvanlardan bize geçiyorlar ve evet, hayvanları genelde öldürmüyorlar. Çünkü kendileri de yaşamak için üzerinde yaşadıkları canlılara muhtaçlar. Yüzyıllardır hayvanlarla beraber yaşamaya alışmışlar.

E peki biz neden ölüyoruz? Çünkü birbirimizi tanımıyoruz. Virüs kendini hala hayvan vücudunda zannediyor. Yeni yerleştiği konağın şartlarını henüz bilmiyor. Belli bir süre geçtikten sonra hem bizler onlara bağışıklık kazanacağız hem de onlar kendi sonsuz yaşamları için mutasyona uğrayacaklar. Böylece beraber yaşamaya alışacağız.

Grip virüsü de hemen hemen öyle. Öldürücülük oranı Yüzde 0.1 civarı ve genelde zaten vücudunda kronik sorun olanları öldürüyor. Her sene ve her sene dünyada yarım milyar insan grip virüsüne yakalanıyor. Bu şekilde birlikte yaşamaya alıştığımız tonla virüs var. Corona virüsler (sars, mers ve benzri) ile de yaşamaya alışacağız (tabii mers ile belki 1000 yıl sonra).

Sadede gelecek olursak eğer, dediğim gibi hepimiz bu virüse yakalanacağız. Hatta belki birçoğumuz yakalandı bile ama fark etmedi. Ve hatta hastalığı da atlattı. Vücudu virüsle yaşamaya çoktan alıştı ya da virüs o vücutta yaşayamadı ve başka konaklara geçti. Bu konuda en güzel örnek Diamond Princess gemisi. Gemideki 3 bin 700 kişinin 700'ünde test pozitif çıkmış. Ama bu 700 kişinin 350'si hastalığı hissetmemiş bile. Ve hala da çok sağlıklılar. Yatak döşek yatmıyorlar. Ki yaş ortalamaları da baya yüksek.

Belediyeler bu konuda sınıfta kaldılar

Korona sürecinde Şanlıurfa belediyelerinin sınıfta kaldığını söyleyen Cidir, belediyelerin temizlik ve buna benzer işleri ön plana çıkarttıklarını ve bunu korona tedbirlerine bağladıklarını belirterek; “Zaten zorunlu yapılması gereken işler ne yazık ki korona için yapılıyormuş gibi gösterildi. Maalesef Şanlıurfa belediyeleri de bu konuda sınıfta kaldı. Buna ek olarak karantina sürecine bakıyoruz, karantinaya alınan binalara 14 gün süresince tedbir uygulanıyor. Çok güzel fakat işin birde diğer boyutu var.

Avrupa ve diğer ülkelerde karantinaya alınan yerlerin tüm ihtiyaçları devlet tarafından karşılanır. Fakat maalesef ilimizde bu durum çok farklı bir şekilde sürüyor. Karantinaya alınan bina sakinlerine mesajlar gidiyor. Size en yakın marketin telefon numarası bu. İstediğiniz zaman sizlere servis yapılır diye.

Zaten Koronadan bezmiş toplum. İşsizlik had safhada elde avuçta para yok. Bu insanlar o marketten nasıl alışveriş yapsınlar? Bunlar zaten karantinada ve 14 gün süresince evlerinden ayrılamayacaklar. Bunların iaşesi nasıl sağlanacak? Bu ve benzeri konularında yine muhatabı devlettir. Fakat ne yazık ki bu konuda devlet sınıfta kalmış durumda.

Hatta devlet birde buna ek olarak 10 TL’lik mesajlar ile para toplamaya çalışıyor. Toplanan 3 milyar TL’nin ise yüzde 75’i kamu kurum ve kuruluşlarından sağlanıyor. Bu ne yazık ki korona sürecinde dünyada bir numarayız diyen bir ülkenin içler acısı durumunu ortaya koyuyor.”

Verilen sözler nerede kaldı?

2015-2019 yılları arasında yapılan genel seçim ve yerel seçimlerde Şanlıurfalılara verilen vaatlerin hangisi yapıldı? Diye soran CHP il Başkanı Hayrettin Cidir, verilen hiçbir vaadin yerine getirilmediğini belirterek şöyle konuştu; “2015 – 2019 yılları arasında ise yeni Şanlıurfa yeni projelerle donatılacak. Gerçekleştirilecek olan yüzlerce projeler ve hizmetlerle, sağlanacak desteklerle Şanlıurfa ve Şanlıurfalı hizmete doyacak. Yapılacak birçok tesislerle işsiz gençlerimize iş imkanı sağlanacak. Şanlıurfa merkez ve ilçelerinin tamamı her alanda kalkınacak demişlerdi.

Şimdi Sorma Zamanı

AK Parti iktidarı ile öncelikle, 20. Zırhlı Tugayı şehir dışına taşınarak, Şanlıurfa’ya yakışır Güneydoğu'nun en büyük 'Kent Parkı' haline getirilecek.

 Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde temeli atılan Bin 700 yataklı Şehir Hastanesi en kısa sürede hayata geçirilecek. Ankara-Konya-Adana-Gaziantep-Şanlıurfa arası Hızlı Tren ile ulaşım çok daha kolaylaşacak.

Şanlıurfa GAP hava limanı uluslararası Karaköprü-Çevik Kuvvet 3 katlı Köprülü Kavşağı, Sırrın-Karaköprü Çevre yolu 3 katlı Köprülü Kavşağı, Şehir içi tarambüs projesi, Abide ve Osmanbey arası raylı sistem projesi hizmeti Yeşildirek Mahallesi kentsel dönüşüm projesi, Şanlıurfa sporu hak ettiği yere getireceğiz (yani bir üst lige), Eyyubiye-eski Hava Alanı Yolu Yonca yaprağı Köprülü Kavşağı

 1 Köprülü Kavşak, 4 Dalgeç ve yan yollar ile Abide'den Hava Limanı'na kadar ışıklara takılmadan ulaşım imkânı sağlanacak.  'Yol Medeniyettir' düsturu ile il ve ilçelerimizin genelinin bağlantı ve çevre yolları yapılarak ulaşım daha kolay ve rahat sağlanacak."

İkinci Üniversite Sözü

Başkan Cidir, konuşmasına şöyle devam etti; “İkinci üniversiteyi Şanlıurfa’ya kazandıracaklarını söylediler. Fakat bu kelimelerde sadece söylentide kaldı İkinci üniversiteyi GAP Vadisi'ne yapılacak tesislerle Şanlıurfa hayat bulacak, Şanlıurfa daha yeşil olacak. Hilvan, Siverek ve Viranşehir Pompaj Sulamasına kavuşacak. Kırsalda 500 adet taziye evi yapılıyor. Köylerimizin tamamına taziye evleri yapılacak. Her aile uygun fiyatla konut sahibi olacak. Organize Sanayi Bölgesi (OSB) büyüyecek, istihdam artacak.

Şanlıurfa'ya yakışır Kültür Merkezi ve Fuar Alanı yapılacak. Şanlıurfa'ya daha birçok hizmet ve yatırımlar yapılacak. Şanlıurfa'mız ve Şanlıurfalı kardeşlerimiz her şeyin en iyisine layıktır. Dediler fakat ne yazık ki bunların hemen hemen hiçbirisi gerçekleşmedi.

Artık insanlar gözünü açtı ve her şeyin farkında. Verilen sözlere inanmıyorlar. AK Parti inandırıcılığını kaybetmiş durumda. Sözler kelimelerde kaldı ve halk artık nasıl hareket edeceğini çok iyi biliyor. AK parti miadını doldurmuş durumdadır” şeklinde konuştu.