GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-06-2020 14:32   Güncelleme : 26-06-2020 14:32

Şanlıurfa BARO’sun dan işkence açıklaması

26 Haziran işkenceye karşı mücadele ve işkence görenlerle dayanışma günü münasebetiyle Şanlıurfa BARO’su bir basın açıklaması yaptı.

Şanlıurfa BARO’sun dan işkence açıklaması

‘İşkencesiz bir dünya için!’ sloganı ile yapılan açıklama şu şekilde; “Bilindiği üzere Türkiye’nin de taraf olduğu “İşkenceye Karşı Sözleşme” olarak da bilinen “İşkence ve Diğer Zalimane, İnsanlık Dışı ya da Onur Kırıcı Muamele ya da Cezaya Karşı Sözleşme” Birleşmiş Milletler tarafından 10 Aralık 1984 yılında kabul edilmiştir. Sözleşme yeterli sayıda devlet tarafından imzalanmasının ardından 26 Haziran 1987 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Sözleşmenin yürürlüğe girdiği tarihten 10 yıl sonra 1997 yılında ise BM Genel Kurulu tarafından sözleşmenin taşıdığı anlam ve önem itibariyle sözleşmenin yürürlüğe giriş günü olan 26 Haziran günü “İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma Günü” olarak ilan edilmiştir.

Bu yıl BM Genel Kurulu tarafından tüm dünyada “İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma Günü” olarak ilan edilişinin 23. yılı. Sıfır tolerans gösterilecek denilip pratikte mutlak bir cezasızlık uygulamasıyla adeta işkence teşvik edilmiştir.

Bu yüzden işkencenin ve işkencecilerin önüne geçmek ve işkence suçunun işlenmesini caydırmak amacıyla suçun yaptırımı olan ceza müessesinin işletilmesi gerekmektedir. Cezasızlık, işkence suçunu tolere etmekte olup suçun işlenmesine ve buna cüret edilmesine neden olmaktadır.

BM İşkenceye Karşı Sözleşmesi’nin 2. maddesinin 2. paragrafında da aynen şöyle denilmektedir: “Hiçbir istisnai durum ne harp hâli ne de bir harp tehdidi, dâhili siyasî istikrarsızlık veya herhangi başka bir olağanüstü hâl, işkencenin uygulanması için gerekçe gösterilemez”.

 Hukukun ve yasaların düzenlediği baroların kuruluş amaç ve görevlerinin gereği olarak bizlere yüklenen sorumluluk çerçevesinde, insanlık onurunu ve bu yönüyle insan hak ve özgürlüklerini hiçe sayıp zedeleyen işkencenin; kimden geldiğine ve kime yapıldığına bakılmaksızın işkencesiz bir dünya için! mücadele edeceğimizi ve işkence görenlerle dayanışacağımızın sözünü yineliyoruz."