ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 29-06-2020 14:10   Güncelleme : 29-06-2020 14:17

Gazeteci Dodanlı haberimizi köşe yazsına taşıdı

Haber sitemizde dün yer alan ‘Mevsimlik tarım işçisi terörü son bulmalı’ başlıklı haberimiz gündem oluşturdu. Gazeteci Ömer Dodanlı, haberimizi köşe yazısına çevirerek yetkililerin duruma sessiz kalmamaları gerektiğin söyledi.

Gazeteci Dodanlı haberimizi köşe yazsına taşıdı

Tarım işçilerinin adeta ekmek terörü haline geldiğini anlatan ‘Mevsimlik tarım işçisi terörü son bulmalı’ başlığı adı altında sitemizde yer alan haberimiz günden oluşturmaya devam ediyor.  Gazeteci Ömer Dodanlı, haberi köşe yazısına taşıyarak yetkili tüm mercilerin bir an önce bu konuda gerekli çalışmaları yapmaları gerektiğini söyledi.

Dodanlı, köşe yazısında şu ifadelere yer verdi;

Valimize açık çağrı...

Türkiye geçtiğimiz gün Konya’nın Yunak ilçesinde tarım işçilerini taşıyan minibüs ile TIR çarpışması sonucu hayatını kaybeden 7 Şanlıurfalı tarım işçilerinin dramı ile sarsıldı.

Bu kaza hepimizde uzun süre unutulmayacak izler bıraktı.

Bir yandan 30 ile 60 TL arasında kazanacakları parayla evlenmek için çeyiz hayal eden kızlar, bir yandan ekmek parası için yollara düşen anne babalar  bir yandan biraz sonra ölümü tadacaklarından habersiz oyuncakları ile oynayan ve cennete giden melek çocuklar. ..

Her biri ayrı bir dram her biri ayrı bir yaşam....

Mevsimlik tarım işçilerinin sosyal, ekonomik ve barınma sorunlarının analizi yapılarak, yaşamsal sorunları ortaya konulmuştur. Buna Çukurova Üniversitesinin yapmış olduğu bir araştırma ile örnek verebiliriz. Aşağı Seyhan Ovasında 5 köyü içererek 107 aile üzerinde yapılan araştırma materyalini oluşturan 107 aileden I. grup olarak adlandırılan 57 aile yörede sürekli ikamet ediyor olup mevsimlik tarım işlerinde çalışan, II. grup olarak adlandırılan 50 aile yöre dışından geçici göç ederek gelen ve mevsimlik tarım işlerinde çalışan ailelerdir. Yapılan anketlerde ortaya çıkan sonuçlar; söz konusu ailelerin, kalabalık ve eğitim düzeyleri oldukça düşük bireylerden oluşmuş Güneydoğu kökenli çekirdek aileler olduğunu göstermektedir. Her türlü sosyal imkândan yoksun olan ailelerin ekonomik durumlarının da ülke ortalamasının çok altında olduğu ve genellikle tek geçim kaynaklarının mevsimlik tarım işçiliği olduğu açığa çıkmıştır. Her iki grup ailenin büyük bir çoğunluğunun gerek geçici ikamet yerinde, gerekse sürekli ikamet yerinde ilkel şartlar altında barındıkları, gelişigüzel yapılmış çoğu iki odalı gecekondularda veya çadırlarda kaldıkları görülmüştür.

Yılın önemli bir bölümünü dışarıda çalışarak geçiren mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarının çok büyük bir kesimi okula zamanında başlayamayıp, bir kesimi de okul dönemini sonuna kadar götürememektedir. Bu durum dışında mevsimlik tarım işçileri çalışma bölgelerine giderken kullandıkları araçlar, güvenli olmadıkları için tehdit unsuru oluşturmaktadır. Gidilen yerlerde çalışma ortamlarına ilişkin yaşadıkları sorunlara bakıldığında; bunların başında beslenme, ortamın sağlıksız koşulları ve düşük ücret geldiği açıkça görülmektedir. Olumsuz barınma ve beslenme koşulları beraberinde sağlık sorunlarını da getirmektedir. Görüşülenlerin önemli bir kesiminin yeşil kart dışında herhangi bir sağlık güvencesine sahip olmadıkları saptanmıştır.

Her ne kadar aynı gün Sanatçı Alişan'ın yaşadığı trafik kazası kadar gündeme gelmezseler de onlar bizim ekonomimize güç katan görmezlikten gelinen tarım işçilerimiz, kardeşlerimiz hemşerilerimiz....

Acil eylem planı hazırlanmalı....

Türkiye’de tarım işçiliği yapan binlerce vatandaşımız her yıl trafik terörüne kurban gidiyor yada sakat kalıyor.....

Bu sorun başta bölgemiz olmak üzere Ülkemiz için önemli bir sorun...

Bu sorunu ortadan kaldırmak için acil eylem planı Hazırlanmalı....

Burada duyarlılığı ile bildiğimiz ve ilimize büyük katkı sunan Sayın Valimiz Abdullah Erin'e büyük sorumluluk düşüyor kanaatindeyim...Bu benim kişisel düşüncem çünkü Sayın VALİMIZİN bu konuda da elini taşın altına atacağımdan hiç kuşkusuz şüphem yok....

PEKI NELER YAPILMALI....?

SAYIN VALİMİZİN başkanlığında zaman kaybetmeden başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere 13 ilçe Belediye başkanları İL ve ilçe Tarım müdürlükleri ' Stk’lar ' Kadın ve Çocuk dernekleri ' Kızılay 'Unicef gibi önemli kuruluşları acil toplantıya çalışılmalıdır.

Burada....

1- Tarım işçilerinin ücreti karşılanmalı ( Belediyelerce)

2- Sağlıklı yol koşulları sağlanmalı

3-Rutin sağlık kontrollerinden geçirilmeli

4- Çocukların eğitimlerine DEVAM etmeleri sağlanmalı

5- Kadınlara gereken sosyo destek verilmeli

6- Kaldıkları çadırlar ev ortamına dönüştürülmeli, sağlıklı yaşam ortamları hazırlanmalı...

Vs...vs...vs....

Yukarıda belirttiğim önemli konulardaki yapılan iyileştirmeler bile yaşanan süreci iyi bir hale getirecektir.

Yukarıda maddelerle sıraladığım konu başlıkları yapılıyor gibi görüne bilir ama bunlar ancak kağıtta yada söylemde kalma .....

Yani kazın ayağı öyle değil....

Bir an önce eyleme geçilmeli yada tarım isçiliğinde herkes kendi bölgesinde çalışmaya teşvik edilmeli....

SAYIN VALIMIZDEN ÖZELLİK BIR URFALI OLARAK ISTEGIM ŞUDUR

Her yıl binlerce kişi ölüyor, tarım işçileri ile ilgili binlerce araştırma yapılıyor....

Gördüğümüz üzere bir arpa boyu yol almamışız....

Köklü çözüm üretilmeli işçiler istihdam edilmeli çocuklar okuluna gönderilmeliiii

Valimize açık çağrı...

Bu kangren hale gelen insanlık dramını ancak siz çözersiniz.... Bu konunda yapacağınız EN küçük bir çalışmada bile görev düşerse seve seve hazır olduğumu belirtirken....

Yazıma son verirken bir daha  bu tür bir yaşam mücadelesinin olmaması dileğiyle kalın sağlıcakla.....

Not : ‘’Bana dokunmayan yılan bin yaşasın’’ mantığından uzaklaşmak dileğiyle umarım herkes elini taşın altına koyar....