ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 02-07-2020 11:15   Güncelleme : 02-07-2020 11:15

DEDAŞ Resmen dalga geçti

Vatandaşların cebinden her ay trilyonlarca lirayı kazanan DEDAŞ, enerji alt yapısı için 5 milyon TL harcadığını açıklaması, vatandaşların tepkisine neden oldu.

DEDAŞ Resmen dalga geçti

Şanlıurfa’nın her ay DEDAŞ’ın kasasına yüksek miktarda para aktardığını kaydeden vatandaşlar, DEDAŞ’ın altyapı çalışmalarına yönelik adeta tirajıkomik bir şekilde 5 milyon TL’lik yatırım yaptığını açıklamasına tepki gösterdiler.

DEDAŞ’ın basın bülteni halinde gönderdiği yatırım haberinin yapılması grereken bir hizmet olduğunu ve bunun abartılarak haber şeklinde yayınlanmasının adeta şanlıurfalı vatandaşların iradeleri ile dalga geçmek olduğunu söyleyen vatandaşlar, yapılan hizmetlerin zten yapılması gereken hizmetler olduğunu söyledier.

Özellikle pandemi sürecinde normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte vatandaşların elektriğini kesen DEDAŞ’ın kesme ücretleri ile birlikte Şanlıurfalıları adeta haraca bağladığını belirten

vatandaşlar, DEDAŞ’ın aynı zamanda Urfalıları hırsızlıkla ithm ettiklerinin altını çizdiler.

Modem sayaç cihazları görmek mümkün değil

Süleymaniye mahallesinde bulunan ve DEDAŞ tarafından modem sayaç adı altında 9 metrelik direklere monte edilen elektrik sayaçlarının aboneler tarafından görünmemesi tepkilere neden olurken, DEDAŞ her ay vatandaşların cep telefonlarına sadece elektrik kullanım bedellerini göndermesi ise tepkilere neden oluyor.

Kaçak elektriğin önüne geçmek için böyle bir uygulama gerçekleştiridğini belirten DEDAŞ’ın vatandaşlardan sayaçları gizlemesi ise akıllarda soru işareti bıraktı. Gelen faturaları sayaçlar ile karşılaştıramadıklarını söyleyen vatandaşlar, bu şekilde fazla yada eksik ücret ödeyip ödemediklerini merak ettiklerini söylediler.

Vatandaşlar; “DEDAŞ kaçak elektiriğin önüne geçmek için kendince bir dizi önlemler almış fakat onlarda ne yaptıklarını bilmeden hareket etmiş olmalılar. Özelşlikle süleymaniye mahallesinde bulunan ve boyları 9 metreyi bulan elektrik direklerindeki kapalı kutulara onte edildiği söylenen sayaçları bizler okuyamıyoruz.

Bu sayaçların merkezi sistem ile okunduğu ve faturaların buna göre kesildiği öyleiyor. Bu sayaçlar ile faturaları hiçbir şekilde karşılaştırma şansımız yok. Vatandaşı hırsızlıkla itham eden DEDAŞ’ın bizlerden fazla ücret alıp almadığını bilmeden elektrik kullanıyoruz.

Ayrıca bazı hanelere isein ise halen şantiye alanı olarak görüldüğünü ve bu hanelerin elektrik birim fiyatını normal hanelere oranla iki kat daha fazla kullandıklarını belirten DDAŞ yetkilileri, bu hanelere şantiye aboneliğini nasıl verdiğini bilmek istiyoruz.

Tapusu olan bir haneye şantiye aboneliği verilmez. Zaten yasal olarak ta bu mümkün değildir. Şayet doğruluk payı varsa eğer, bu durumda DEDAŞ suç işlemiş olmuyor mu? Eğer hane aboneliği olarak bu dairelere abonelikler verilmişse şayet neden diğer hanelere oranla elektrik tüketminde daha fazla ücret ödemek zorunda kalıyor vatandaşlar.

Bu ve benzeri soruların bir an önce cevaplanmasını istiyoruz. Bunlar birer ciddi sorunlar yumağıdır. DEDAŞ’ın birde çıkıp Şanlıurfa’nın alt yapısına 5 milyon TL’lik yatırım yaptığını söylemesi ve adeta şanlıurfalı vatandaşlarla dalga geçmesi ise kabul edilemez.

Bu hizmetler zaten özelliştirilirken yapılan protokolün maddeleri arasında yer almakta. Bunlar zorunlu yapılması gereken hizmetlerdir. Bununa birlikte başta karaköprü ilçemiz olmak üzere yine birçok mahalledehalen elektrik kesintileri olmakta. Peki alt yapı sorunumuz yoksa eğer bu kesintilerin nendeni ne? Bunları bilmek vatandaş olarak hakkımız. Bizler buradan DEDAŞ yetkililerine seslenmek istiyoruz.

Lüten artık bizimle dalga geçercesine açıklamalar yapmayın. Belirttiğimiz sorunlarımıza mantıklı ve anlaşılır cevaplar verin. Bu insanların sırtından trilyonlar kazanıyorsunuz. Bu kazançların içerisinde yetimlerinde hakkı olduğunu unutmayın. Eğer buna dikkat etmediğiniz takdirde bu dünyada her türlü olaydan ve yalandan sıyrılsanız bile ilahi adaletten kaçış şansınızın olmadığını sakın aklınızdan çıkartmayın.” şeklnde konuştular.