ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 06-07-2020 10:38   Güncelleme : 06-07-2020 13:03

Çiftçi:"Urfa Kadınına Hakaret kimsenin haddi değildir"

Geçtiğimiz haftalarda haber sitelerim izde yer alan ve ünlülerin doktoru olarak bilinen Faruk Öncel’in Şanlıurfa kadınları hakkındaki sözlerine bir tepkide Şanlıurfa Büyükşehir Eski Belediye Başkanı Nihat Çiftçi’den geldi.  

Çiftçi:

Şanlıurfalıların kültürünü, terbiyesini ilk öğretmeni olan annelerinden aldığını belirten Şanlıurfa Büyükşehir Eski Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden yayınlanan bir programda Şanlıurfalı kadınlara adeta hakaret eden Doktor Faruk Öncelin sözlerine sert tepki gösterdi.

Eski Başkan Çiftçi, hiç kimsenin Şanlıurfa üzerinden prim yapmaya hakkı olmadığını belirterek, özellikle Şanlıurfa kadınına dil uzatmanın son derece büyük bir hata olduğunu söyledi.

Eski Başkan Nihat Çiftçi, yaptığı açıklamada, herkesin kendi alanında konuşması gerektiğinin altını çizerek; “Herkes kendi alanında konuşsun. Doğru olanda budur. Ben o konuşmayı izledim doğru bulmuyorum. Yani Şanlıurfa’nın kadim ve kendine has bir kültürü var. Kendine has bir yaşam şekli var. Kendisine has bir mahalle kültürü var. Yine kendine has bir mutfak kültürü var. Bu kültür farklılıktır bir zenginliktir. Bu kültür yermek yoz görmek, basit görmek, alaya alma bence hiç kimsenin haddi değildir.

Açıkçası ben 20 yıldır Şanlıurfa gençliğimi verdim. Hem siyaseten hem yerel yöneticilik anlamında hep bu şehrin üst kademeye çıkması için diğer şeylerle iyi Yarışa bilmesi için elimizden geleni yaptık ama kalkıp öyle yani dışarıdan gelip yıllardır Urfa'dan ayrılmış gelip böyle Urfa'nın kültürünü, Şanlıurfa’nın kadını hepimizin anası bacısı eşi, Şanlıurfa kadını kendine göre bir yaşam şekli vardır.

Evinin kadınıdır evinin direğidir aslında Şanlıurfa kadını öyle çok basite almamak lazım ben programda geçen konuşmaları ağzıma almak istemiyorum. Açık söyleyeyim, yani ben olanları basitlik olarak görüyorum. Bu nedenle konuşulanları ağzına almak istemiyorum.”

‘Şanlıurfa Kadını her alanda ağırlığını koruyan ve bilendir’

Şanlıurfa Büyükşehir Eski Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa kadınının, şerefli bir kültürünün olduğunu ve bu kültüre sahip olan kadınların her alanda nasıl hareket edebildiğini belirterek; “Şanlıurfa kadını oturmayı da bilir kalmayı da bilir. Eşiyle beraber çalışmayı da bilir. Evinde misafirini iyi bir şekilde ağırlamayı da bilir. Belli bir donanıma sahiptir. Biz hepimiz ahlakımızı terbiyemizi anamızdan almışızdır. Baba her zaman evden uzaktır. Evi çeviren annedir. Dolayısıyla annelerimize ablalarımıza Efendim yok klon varmış, yok bilmem neymiş. Geç sen onları kardeşim, batıda bunlar yok mu? Batıda ne olduğu ve nasıl bir yaşam şekline sahip olunduğunu hepimiz biliyoruz.

Onun için yani Şanlıurfa bu değerlerine kimseye dil uzattırmamalıdır. Şanlıurfa kamuoyunun buna sahip çıkmalıdır Şanlıurfa üzerine prim yapılmamalıdır Şanlıurfa kalkıp da ulusal basında gündeme gelmek için bir kadavra çalışması değildir. Yapıyorsan şehri katkı verecek konularda konuşman gerekiyor Uzmanlık alanın değilse de susacaksın” şeklinde konuştu.

HABER:İBRAHİM UYGUR BARIŞ UYGUR