ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 06-07-2020 12:17   Güncelleme : 06-07-2020 12:17

Meslek Öğrendi, Tahliye Olduktan Sonra Da İşinin Patronu Oldu

Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Müdürlükleri önceden suça karışmış bireylere yönelik düzenlediği programlarla eski hükümlülerin yeniden topluma kazandırılmasını sağlıyor.

Meslek Öğrendi, Tahliye Olduktan Sonra Da İşinin Patronu Oldu

 

Adalet Bakanlığı eski hükümlülerin yeniden topluma kazandırılması amacıyla Denetimli Serbestlik Müdürlükleri aracılığıyla çeşitli programlar düzenliyor. Denetimli serbestlik kapsamına giren eski hükümlüler, Denetimli Serbestlik Müdürlükleri aracılığıyla bir takım eğitim programlarına alınarak kendi işinin sahibi olması sağlanıyor. Eski hükümlülerin topluma faydalı bireyler olması amacıyla yapılan programlarda bugüne kadar binlerce hükümlü eğitim alarak kendi işinin sahibi oldu. Denetimli serbestlik programlarından faydalanarak kendi işini kuran eski hükümlülerden birisi de Seyfettin Yaşar. Bir suçtan 2 yıl hapis cezası alan Seyfettin Yaşar tahliye edildikten sonra Afyonkarahisar'da iş aradı. Kendisine uygun iş bulamayan Yaşar, Afyonkarahisar Denetimlik Serbestlik Müdürlüğünce açılan girişimcilik kursuna katıldıktan sonra Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu aracılığıyla, İŞKUR'un "Kendi İşini Kurma Projesi"ne başvurdu.

 

İŞKUR İl Müdürlüğündeki incelemenin ardından Yaşar'ın hazırladığı proje, gönderildiği İŞKUR Genel Müdürlüğündeki ilgili komisyonca onaylandı. Yaşar, verilen nakdi hibe desteğiyle kurduğu, alçı ve dekorasyonla uğraştığı iş yerinde geçimini sağlamaya başladı.

 

“ALLAH RAZI OLSUN DEVLETİMİZDEN”

 

İş yerinde 2'si eski hükümlü 6 kişiye istihdam sağlayan Yaşar, “Cezaevi ortamını hiç bilmiyordum ama gördüm ki sen iyi olduktan sonra herkes iyi. Cezaevine girip çıktıktan sonra herkesin bakış açısı değişiyor. Denetimli Serbestlikte bize verilen kurslarda, eğitimlerde, konferanslarda bunların hep bize artı olacağını söylemişlerdi. Daha önceden zaten mesleğim alçı ve dekorasyondu. Tabii cezaevi beni etkilemişti. Cezaevinden sonra ne yapacağımı bilmiyordum ve tedirgindim. Projeyi hazırladım ve sundum. Projem onaylandıktan sonra eşya ve ekipmanlarımızı aldık. Geçen yıl işlerim çok güzeldi. Bu yıl da yine şükür güzel gidiyor. Yanımda eski hükümlü çalıştırıyorum. Onlara da iş verdim. Allah razı olsun devletimizden, böyle imkanları tanıyor bize.” dedi.

 

 “ELİMDEN GELDİĞİ KADAR ESKİ HÜKÜMLÜLERE İŞ VERMEYE ÇALIŞIYORUM”

 

Yaşar, 29 bin lira destek aldığını dile getirerek, "Geri ödemesi olmayan bir destek. İşletmeyi açalı 1,5 yıl oldu. Elimden geldiği kadar eski hükümlülere iş vermeye çalışıyorum. Çünkü ben o zorluğu çektim, biliyorum. Psikoloji altüst oluyor." diye konuştu.

 

Adalet Bakanlığı, Cumhuriyet Başsavcılığı ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne teşekkür eden Yaşar, "Bütün hükümlülere projeye katılmalarını tavsiye ederim. Devletimiz böyle bir imkan sağlıyor. Şu anda çok da iyi işlerimiz. Ben daha önce iş bulamıyordum. Eski hükümlü olarak görüyorlardı. Yani değişik gözle bakıyor insanlarımız. Eski hükümlülerin destek almalarını isterim. Kendi meslek dallarında destek alsınlar." ifadelerini kullandı.