ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 07-07-2020 10:54   Güncelleme : 07-07-2020 10:54

Mahalle sakinleri Korona sürecinde kurban pazarı istemiyor

Her yıl Kurban Bayramı öncesinde mahallede 20 gün önce kurulan kurban pazarının korona virüs yayılımının artışını etkileyeceğini söyleyen Süleymaniye mahallesi sakinleri, bu yıl kurban pazarının mahallede kurulmasını istemediklerini söylediler.

Mahalle sakinleri Korona sürecinde kurban pazarı istemiyor

Korona virüs yayılım hızının arttığı son günlerde, özellikle vatandaşların toplu şekilde bulundukları ve hijyen kurallarının hiçe sayıldığı alanlarda yayılım hızının daha çok arttığını gözlenirken, her yıl Kurban Bayramı’nda 20 gün önce Süleymaniye mahallesinde kurulan ve kurbanlık satışı gerçekleştirilen hayvan pazarının mahallede kurulmasının tehlikeli durumlar oluşturacağına dikkat çeken vatandaşlar, bu yıl pazarın kurulmasını istemediklerini söylediler.  

Her yıl Kurban Bayramı öncesinde bölgede kurulan kurbanlık satış alanları nedeniyle bölgede bulunan hane sakinleri artan kokulardan ve haşerelerin bölgede adeta cirit attıklarını belirterek, bu yıl buna ek olarak korona virüsünde yayılma riskinin bu gibi yerlerde daha çok bulaşmasından mahalleliler olarak endişelendiklerini belirttiler.

Kurulan hayvan satış alanının büyük kalabalıklar oluşturduğuna dikkat çeken Mahalle Sakinleri; “mahallemizin son durak olarak tabir ettiğimiz Süleymaniye caddesi eski düşkünler yurdu yol çatısında kurulan ve bölgede evlerle iç içe olan alanda kurban satışları 20 gün öncesinden başlıyor.

Bu kurulan Pazar nedeniyle bölgede bulunan vatandaşlar, balkonlarında uyuya bilme şansına sahip değiller. Bununla birlikte birde sıcak havalarında etkisi, kötü kokunun yayılmasının yanı sıra haşerelerde adeta mahalleyi çekilmez hale getirdiler. Bu yıl ne yazık ki bunlara ek olarak birde ölüm virüsü eklendi. Yani korona virüs denen hastalık, özellikle insanların daha çok yoğunluk oluşturdukları ve sosyal mesafe sınırlarını hiçe sayarak bulundukları toplu analarda yayılım hızı artıyor.

Bu durum mahalleliler olarak bizleri büyük oranda endişelendiriyor. Mahallemizde hayvan satış noktasının bu yıl kurtulmasını istemiyoruz. Şimdiden bu alanlara satıcılar kendine ait yerleri belirleyerek işaretleme çalışması yapıyor. Bu alanda çocuklarımızda oyun oynamakta ve olası bir kurban satış noktası ile korona virüsün çocuklarımıza bulaşması mümkün olacaktır.

Yetkili merciiler ona il Hıfzıssıhha kurulu ve yetkili belediyelerin bu konuda satış yapan kişileri uyararak ve gerekirse bölgede ekipler bulundurarak satışların yapılmasına izin vermemeleri gerektiğini düşünüyoruz. Aksi takdirde mahalleli olarak ikinci bir korona virüs yayılım dalgasının kaçınılmaz olduğunu düşünüyoruz ve bu alanlar ise yayılımı oldukça arttıracağına inanıyoruz. Buradan tekrar sesleniyoruz. Lütfen Süleymaniye mahallesi sınırlarında Kurban satış noktalarının oluşmasına izin verilmesin” şeklinde konuştular.

Haber: Velat UYGUR