ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 09-07-2020 10:45   Güncelleme : 09-07-2020 10:45

Sahte rehberler esnafı adeta perişan ediyor

Turist Rehberleri anlaşmalı dükkanlara yönlendiriyor. Esnaflar, rehberlerin Şanlıurfa’nın imajını sarstığını ve turistlerin alışverişlerinde aldatıldıklarını söylediler.

Sahte rehberler esnafı adeta perişan ediyor

Balıklıgöl ŞURKAV çarşısı esnafları turist rehberlerinin Şanlıurfa’nın turizm imajını zedelediklerini söylediler. Turist rehberi olduğunu söyleyen ve Şanlıurfa’yı ziyarete gelen özellikle yerli turistleri, anlaşmalı yerlerden alışveriş yapmak için yönlendirdiğini söyleyen çarşı esnafı, bu şekilde haksız kazanç elde ederken, yanı sıra yüksek fiyatlarla turistleri kandırıp, Şanlıurfa’nın turizm konusunda yara almasına neden olduklarını söylediler.

Turist rehberlerinin önceden anlaştığı dükkanlara turistleri yönlendirdiklerini söyleyen esnaflar, yönlendirilen dükkanların ise fahiş fiyatlar uyguladıklarını ve ürünlerin fiyatını neredeyse ikiye katlayarak satışlar gerçekleştirip, rehberlere komisyon verdiklerini iddia ettiler.

Midyat Gümüşçülük işletmecisi Tarık Badak, Balıklıgöl kent platformunu ziyaret eden turistlerin rehberlerin yönlendirmesiyle alışveriş yapıp belirli lokantalarda yemek yediklerine dikkat çekti. Badak; “Bizler uzun yıllardan beri Balıklıgöl ŞURKAV çarşısında esnaflık yapmaktayız.

Amacımız sadece esnaflık yapmak değil, aynı zamanda Şanlıurfa’nın imajını da gelen misafirlere güzel ve gerçek bir şekilde tanıtmak. Fakat ne yazık ki turist rehberleri bu konuda hem ilimizi hem de biz ŞURKAV çarşı esnaflarının imajını sarsarak, kötü bir şekilde tanınmasına neden olmakta. Önceden anlaştıkları işyerlerine ve yönlendirdikleri turistleri yüksek fiyatlı ürünleri satarak ve aradaki farkı ise kendileri alarak hem esnafımızı hem de Şanlıurfa’mızın imajını zedeliyorlar. Bir an önce bu gibi kişilerin tespit edilerek rantlarının durdurulması gerekmekte.” dedi.

Hakan Gümüşçülük Sahibi Ömer Faruk Özkutlu, pandemi sürecinin alışverişi olumsuz etkilediğini buna ek olarak Şanlıurfa’yı ziyaret eden ve alışveriş yapmak isteyen turistlerin ise rehberler tarafından yanlış yönlendirilmesinin, işleri daha kötü bir duruma sürüklediğinin altını çizdi.

Özkutlu; “işlerimize en büyük darbeyi ilk etapta pandemi süreci vurdu. Ardından ilimize gelen misafirlerin sayısında da azalma oldukça fazla. Birde buna ek olarak alışveriş yapmak isteyenler ise ne yazık ki kendilerine rehber adı verdikleri kişilerce belirli bir komisyon karşılığında yanlış yönlendirilerek yüksek fiyatlardan alışveriş yapmalarına ve kandırılmalarına neden oluyorlar. Bu sıradan bir sorun değil, bu soruna en kısa sürede yetkililerin dur demesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

ŞURKAV Çarşısı esnaflarının hepsinin aynı vergiyi verdiğini fakat iş hacmi yönünden turist rehberlerinin anlaştığı esnafların daha çok iş yaptığına dikkat çeken Osmanlı Gümüşçülük Sahibi Göksel Saraçoğlu, sorunun devlet kanallarıyla çözülmesi gerektiğini söyledi.

Saraçoğlu; “Turist rehberlerinin bu şekilde hareket etmeleri, şimdiki bir durum değil, bu durum yıllar öncesinden bugüne kadar süregelen ve bir türlü çözüme kavuşturulamayan bir sorun.

Biz bu sorunu daha önce Şanlıurfa’ya gelen rehberlerden yaşıyorduk fakat son zamanlarda Şanlıurfalı yerel rehberler adı altında turistleri yönlendiren kişilerden de bu sıkıntıyı yaşamaya başladık.

Malum günümüzde korona virüs nedeniyle zaten kimse alışveriş yapamıyor ve yapmak istese bile korkuyla yapmak zorunda kalıyor. Gelen misafirleri ise Urfa’nın yerel rehberleri adı altında bulunan kişiler tarafından anlaştıkları kişilere yönlendiriyorlar ve fiyatı belli olan tüm ürünleri adeta ikiye katlayıp misafirlere satışını yapıyorlar.

Bu durum Şanlıurfa’nın imajını oldukça kötü etkiliyor. Yönlendirilen esnaflardan alışveriş yapmak istemeyen misafirlere ise çevrede bulunan esnafları kötüleyerek ve mallarını kalitesizmiş gibi göstererek, alışveriş yapmalarına engel oluyorlar.

Bu durumun bir an önce sonlandırılması ve gelen misafirlerin gönüllerince alışveriş yapmalarının sağlanarak Şanlıurfa’nın imajının zedelenmemesi lazım. Şanlıurfa’yı ziyaret eden misafirler ilimizden daha çok memnun ayrılmalı ve gittikleri yerlerde ise Şanlıurfa’nın reklamını olumlu bir şekilde yapmalıdır. Aksi takdirde Şanlıurfa’ya gelen hiçbir turist şehrimizi daha iyi anlatmaz ve uda Şanlıurfa’nın imajına gölge düşürür” şeklinde konuştu.