EKONOMİ
Giriş Tarihi : 10-07-2020 13:12   Güncelleme : 10-07-2020 13:12

SGK’dan Resmi Duyuru Geldi

Milyonlarca çalışanı ve emekliyi yakından ilgilendiriyor! SGK, SSK, emekli, Bağkur, EYT’li çalışan milyonları ilgilendiren düzenlemeler yapılmaya devam ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ikramiye, emeklilik süresi, erken emeklilik tarihi ve askerlik borçlanması ile emeklilik gibi konular araştırılıyor.

SGK’dan Resmi Duyuru Geldi

Erkekler sigortalı olmadan önce askerlik yapmışlarsa bu dönemi borçlanarak, kadınlar da doğum borçlanması ile erken emekli olabiliyorlar! Erken emeklilikle ilgili son gelişmeleri bu haberimizde sizler için hazırladık.

KADINLARDA DOĞUM BORÇLANMASIYLA ERKEN EMEKLİLİK

Doğum borçlanması yoluyla erken emeklilik de mümkün hale getirilmiştir. Doğumdan önce SSK tescili bulunup doğumdan itibaren 2 yıl içerisinde kendisi adına herhangi bir Sigorta primi ödenmemiş olan ve doğumdan sonra 2 yıl boyunca çocuğu sağ olan annenin emekliliği doğum borçlanması ile erkene alınabiliyor. Bu yolla kadınlar 6 yıl kazanıyor ve 6 yıl erken emekli olabiliyor.

ERKEKLER İÇİN ASKERLİK BORÇLANMASIYLA ERKEN EMEKLİLİK

Askerlik vazifesini yapan erkekler belli şartları taşıyarak erken emeklilik kazanabiliyor. Askerliğini işe girmeden yapanlar, askerlik borçlanması yoluyla 1-2 yıl kazanarak daha erken emekli olabiliyor.

BAĞKUR’LUNUN ERKEN EMEKLİ OLABİLME ŞARTLARI

2008 yılından itibaren Bağ-kur primi ödemeye başlayan esnaf ve memur ile işçiye aynı kurallarla emekli maaşı bağlanıyor. Düzenlemeye göre Son 7 yıl içerisinde 261 gün ve üzeri 4A statüsünde çalışan Bağkurlu Esnaf ve Emekli sandığına tabi Memur, bu yöntemle 2 yıl daha erken emekli olabiliyor ve bu çalışanlar için 2 yıl daha erken emeklilik gündeme geliyor. Memuriyeti emekliliğe kadar sürenler 62 yaşında emekli olabilirler. Ancak bir dönem işçi olarak çalışırsa 2 yıl daha erken, 60 yaşında emekli olabiliyor.

10 YIL / 3600 GÜNDEN EMEKLİ OLMA ŞARTLARI

Sigorta başlangıç tarihi 9 Eylül 1999 ve öncesine ait olmak,

15 yıllık sigorta süresini tamamlamış olmak,

3 bin 600 prim günü ödenmesi yapılan işveren ya da isteklere bağlı olarak SGK’ya ödenmesi,

Yaş şartlarının yerine getirilmesi,

Erkeklerin 55, kadınların 54 yaşında ve üstünde olması

Prim günlerini doldurmamış olan erkeklerin 59 yaşında, kadınların da 58 yaşında emekli olma hakkı olacaktır.

Bu şartları taşıyan çalışanlar, Yaş şartlarıyla birlikte 3600 prim ödeme gün sayısı ve gerekli sigortalılık süresini taşıyarak emekli olabiliyorlar ve kendilerine emekli aylığı bağlanıyor. Emeklilik için Kurum’a (SGK) dilekçe ile müracaat edilmesi gerekiyor.