GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-07-2020 11:34   Güncelleme : 17-07-2020 11:34

HDP; “En büyük sorun DEDAŞ”

HDP Genel Merkezinin “Hep Birlikte Demokrasi Buluşmaları” programı kapsamında Şanlıurfa’ya gelen HDP heyeti, Şanlıurfa’nın sorunlarına gerçekleştirdikleri bir dizi ziyaret ve programın sonrasında basın mensuplarıyla bir araya geldiler.

HDP; “En büyük sorun DEDAŞ”

HDP Genel Merkezinin “Hep Birlikte Demokrasi Buluşmaları” çerçevesinde Şanlıurfa’da bir dizi ziyaretler gerçekleştiren HDP heyeti, yapılan incelemelerin ardından basın mensuplarıyla bir araya gelerek yapılan çalışmalar hakkında açıklama yaptılar.

Özel bir otelde gerçekleştirilen toplantıya, Önceki dönem Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Örgütlenme Komisyonu Eş Sözcüsü Özlem Gündüz, Mersin Milletvekili TBMM Tarım ve Orman Komisyonu üyesi Rıdvan Turan, Şanlıurfa Milletvekili TBMM Tarım ve Orman Komisyonu üyesi Ayşe Sürücü, Şanlıurfa Milletvekili TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Komisyonu üyesi Ömer Öcalan, Şanlıurfa Milletvekili TBMM Tarım ve Orman Komisyonu üyesi Nusrettin Maçin ve çok sayıda HDP üyesi katıldı.

Şanlıurfa Milletvekili TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Komisyonu üyesi Ömer Öcalan, şanlıurfanın bir tarım kenti olduğunu fakat sahipsizlik nedeniyle ön plana çıkamadığını belirterek; “Şu an şehrimizin içinde bulunduğu durum Hem ekonomik hem sosyal hem siyasal alanda Maalesef üzülünecek bir durumdayız. Ben bu durumu mecliste dile getirdim. Doğrudur toplum içerisinde utanmak bazen ayıp olmayabilir ders çıkarabiliriz. Utanmak bazı şeylere bir perdedir.

Fakat bu şehirde bakanlık yapan insanlar eğer utançtan gurur duyuyorlarsa, bu en hafif bir deyimle ahlaksızlıktır. Yanlış yapan eksiklikler yapar ve bu durumdan utanabilir ve kendini gözden geçirir. Fakat maalesef bizim şehrimiz zamanında tarım bakanı çıkartan bir şehir. Tarım alanında üretim başta olmak üzere birçok alanda Şanlıurfa en büyük paylara sahip olmasına rağmen ne yazık ki aynı zamanda birçok paydanda mahrum bırakılmıştır.

DEDAŞ çiftçiyi son derece mağdur eden bir tutum sergilenmektedir. Özellikle destekleme primlerine kadar birçok konuda çiftçinin eline geçmesi gereken paralara el koyan DEDAŞ, zorba tutumunu halen sürdürmektedir.

Biz heyet olarak bu konularda bir araştırma yaptık ve raporlar hazırladık. Bu raporlar çerçevesinde konuyu yine meclis gündemine taşıyacağız. Biz bu konunun takipçisi olacağız ve sürekli olarak gündemde kalmasını sağlayacağız.” dedi.

Şanlıurfa’nın züğürt ağa filminde bulunan Haraptar köyünün aynısını yaşadığına dikkat çeken Önceki dönem Eş Genel Başkanı Sezai Temelli; “Önemli gözlemlerimiz oldu bildiğimiz şeylere yeni bilmeler ekledik. Çalışmalarımızı daha da geliştireceğiz ve daha çok çalışma yapacağımızı söyleye bilirim. Tabi Urfa'da deyince özel bir kent. Birçok açıdan özel bir kent. Hem tartım kenti olması hem emek kenti olması birçok hem birçok kültürün burada buluşması tarihsel olarak baktığımızda 12 bin yıllık tarihi ile bambaşka bir kent.

Geçmişte de bir filmden de hatırlayacağınız gibi Urfa kenti Haraptar köyüne dünmüş durumda. Her yerde yoksulluk, heryer de işsizlik var insanlar üzülüyor mutsuz, geleceğe dair inanılmaz bir kaygı taşıyorlar. Kentin sorunları aslında bizlere bir yerde de Türkiye’nin sorunlarını anlatıyor.

Bugün Türkiye de yaşanan sorunların neredeyse hepsini bir günde Urfa’da yaşamamız mümkün. Arkadaşların da bahsettiği gibi bir DEDAŞ vakası var burada. Hem Urfa’da hem Mardin ‘de adeta bir zulüm trafosuna dönüşmüş durumda ve insanların haklarını sadece müşterileştirdiği vatandaşlardan faturalar yoluyla sömürdüğü bir sistemden öte doğrudan neredeyse bir hak gaspı oluşmuş durumda. Elektrik kullanmayan insanlara bile neredeyse fatura kesim onların haklarını gasp edebiliyorlar durum bu.

Birçok esnaf gurubuna uğradık hepsinin perişan bir halde olduğunu gözlemledik. Gerçekten de bir Haraptar ifadesiyle anılacak bir durum var. Sağlık sorunu, ekonomik sorunlar ve işsizlik sorunları bunların hepsini Şanlıurfa da yaşamak mümkün.” şeklinde konuştu.

Mersin Milletvekili TBMM Tarım ve Orman Komisyonu üyesi Rıdvan Turan, incelemelerin ardından bir rapor hazırladıklarını ve bunu en kısa sürede basınla paylaşacaklarının altını çizerek; “Heyet olarak bizler gelmeden önce sorunlar hakkında bir ön çalışma yaptık. İki aylık süreçte Bir rapor hazırlattık bu sorun çiftçilerin sorunudur. Bu işin partisi yok uzun boylu bütün sorunları ele alan bir rapordu düzenledik. Bu raporun en sonunda 7 maddelik bir çözüm önerisi sunduğumuz 7 maddemiz var.

Özetle, pandemi koşullarda olduğumuzu akıldan çıkarmadan çiftçinin daha fazla zarar etmemesi sağlanmalı tarımsal üretimin aksamaması gerekmektedir bu yüzden bir çiftçinin hak ettiği destek borçlarına mahsuben elektrik şirketleri aktarılmalı hesaplar üzerindeki buna göre kaldırılmalıdır” dedi