ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 17-07-2020 16:52   Güncelleme : 17-07-2020 16:52

HDP Şanlıurfa İl Örgütünden cinsel istismar iddiasına tepki!

"Bugün insanlık olarak utanç duyduğumuz, dile getirirken bile tüylerimizin ürperdiği, vahşetle ancak tanımlanabilen ve nefretle kınanması gereken bir gündemle toplanmış bulunuyoruz.

HDP Şanlıurfa İl Örgütünden cinsel istismar iddiasına tepki!

Evet, bilindiği gibi, Şırnak’ta bir çocuğun bir uzman çavuş tarafından cinsel saldırıya maruz kalması ve akabinde benzer bir olayında Batman’da yaşanması, artık yeter diyerek tepkimizin açığa çıkacağı bir aşamaya gelinmiştir. Gelinen boyutta yaşanılan insanlık dışı bu olayları her şeyden önce değerlendirirken dar bir bakış açısından ziyade bütünlüklü bir tarzla ele almamız gerektiğini ciddiyetle belirtebiliriz. Çünkü bu olayların oluşumlarında toplumsal, siyasal ve hukuki nedenler temel unsurlar olarak ele alınmalıdır.

Bu anlamda çözüm yöntemi ve mücadele tarzı da bu çerçevelerde alınacak tedbirlerle ancak mümkün olacaktır. Ne yazık ki mevcut iktidar son dönemlerde cinsel istismar suçlamalarıyla ilgili 103. maddede yer alan bazı değişiklikleri gündeminde tutuyor olması vahim ve kaygı vericidir. Aynı yasa tasarısı 2016 da meclise getirilmek istenildi. O dönemde de iktidar kendine göre küçük yaşta evlilikte verilen cezalandırmaları ortadan kaldırmak istiyordu. Yani bir cezasızlık söz konusuydu.

 

Bu anlamda faillerin genel olarak NASIL OLSA CEZASI AZ yada RIZASI VARDI gibi söylem ve düşüncelere girmesi suçun meşru bir statü kazanmasına yol açtı. Çok iyi bilinmelidir ki bu yönlü düzenlemeler ve yasa tasarısı var olduğu müddetçe bu tür olaylarda yaşanacak ve artacaktır. En son yürürlüğe konulan infaz yasasındaki bazı değişiklikler bile bir çok taciz ve tecavüz failinin serbest bırakılmasına yol açmıştır. Suçlulara caydırıcı, cezalandırıcı düzenlemelerin yapılması gerekirken bunun tersinin yapılması istismar olaylarının toplumda sık sık yaşanmasında zemin oluşturmaktadır.