GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-07-2020 09:52   Güncelleme : 20-07-2020 09:52

Vekil Öcalan’dan Suruç olayları hakında önerge

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, 2015 yılında Suruç ilçesinde yaşanan intihar saldırısı konusunun geniş kapsamlı araştırılması hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına önerge verdi.

Vekil Öcalan’dan Suruç olayları hakında önerge

20 temmuz 2015 yılında Suruç ilçesinde yaşanan intihar girişimli terör saldırısının daha geniş kapsamlı bir şekilde araştırılması ve aydınlatılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına önerge verdi.

Vekil Öcalan, önergesinde şu ifadelere yer verdi; “20 Temmuz 2015 tarihinde Suruç’da Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) çağrısıylaTürkiye’nin dört bir yanından gelen yüzlerce genç, topladıkları oyuncaklar ve insani yardım malzemelerini Kobane’deki çocuklara götürmek için bir araya gelmiş ancak Amara Kültür Merkezi’nde basın açıklaması yaptıkları sırada İŞİD Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen intihar saldırısı sonucu, 33 yurttaşımız yaşamını yitirmiş ve 100’ün üzerinde yurttaşımız ise yaralanmıştır. Suruç katliamı ile ilgili adli ve idari soruşturmalar etkin bir şekilde yürütülmediği için 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da yine İŞİD’in yaptığı bir başka katliamda 103 yurttaş yaşamını yitirmiştir.

Bu anlamda, Suruç katliamının tüm yönüyle aydınlatılması, katliamın gerçekleşmesi sürecinde adli ve idari ihmallerin, açıkların ve varsa kasıtların bulunması, İŞİD terör örgütünün gerçekleştirdiği diğer saldırıların da Suruç katliamı ile bağlantılı bir şekilde irdelenerek araştırma kapsamının geniş tutulması ile birlikte yeni katliamların yaşanmaması için tedbirlerin alınması için gerekli önlemlerin alınması amacıylaAnayasa’nın 98. İçtüzüğün 104. ve 105. Maddeleri gereğince bir meclis araştırması açılmasını arz ederiz.”