ÖZEL HABER
Giriş Tarihi : 22-07-2020 14:50   Güncelleme : 22-07-2020 14:50

Esnaf Bayramdan umutlu

Şanlıurfa’nın en işlek çarşıları arasında bulunan yıldız Meydanı ve Haşimiye meydanlarında bulunan esnaflar, korona kâbusuna rağmen alışverişten umutlu olduklarını söylediler. 

Esnaf Bayramdan umutlu

İki yıl önce ülkemizde baş gösteren ekonomik krizin çok sayıda sektörü olumsuz etkilediğini söyleyen Haşimiye ve yıldız meydanı esnafları, buna bu yıl birde korona virüs kâbusunun eklendiğini ve Şanlıurfalı esnafların adeta iflas bayrağını çektiklerini söyleyerek, kurban bayramı arifesinde olduğumuz bu günlerde alışverişten yana umutlu olduklarını söylediler.

Geçtiğimiz Ramazan Bayramında adeta sokakların sessiz bir film sahnesini andırdığımı belirten esnaflar, yaklaşan kurban bayramı öncesinde çarşı pazarların canlanmasından yana umutlu olduklarını belirterek şöyle konuştular; “İki yıl önce baş gösteren ekonomik kriz ve buna paralel olarak ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi atına alan pandemi, özellikle Şanlıurfa’da bulunan birçok esnafın iflas etmesine neden oldu.

Birçok esnaf arkadaşımız iş terki verirken birçoğu ise başka illere işçi olarak çalışmaya gitti. Bazı arkadaşlarımız ise direnmeye çalışırken, bayramların yaklaşması ise bizlere adeta umut oldu. Geçtiğimiz aylarda çok durağan bir dönem yaşadık. Bunun etkilerini halen yaşamaya devam ediyoruz.

Özellikle giyim sektöründe fiyatlarımızda herhangi bir değişim olmadı. Halen geçtiğimiz yılların fiyatlarıyla satışlar yapıyoruz. Yaklaşan kurban bayramı biz esnaflar için bir umut haline geldi. Birçok vatandaş, geçen Ramazan bayramından beri alışveriş yapmamış durumda ve bu bayramda alışveriş yapmak istiyorlar. Bu düşüncelerini mağazalarımıza gelerek bizlere belirtiyorlar.

Bizler esnaflar olarak ilk etapta iş yerimizin sağlık ve hijyen konusundaki eksiklerini gideriyoruz. Mağazalarımıza gelen vatandaşların maskelerini takmaları konusunda ilk etapta uyarıyoruz. Adından el dezenfektasyonlarımızı sıkarak hijyenik bir şekilde mağazalarımızda sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde alışveriş yapmalarını sağlıyoruz.

Yaklaşan kurban bayramı öncesinde yoğun kalabalıkların oluşmasını önlemek için Şanlıurfalı vatandaşlarımıza sesleniyoruz. Lütfen şimdiden alışverişlerinizi yaparak bayram öncesinde yığılmaları oluşturmayın. Korona kâbusu bitmedi ve bulaşmaya devam ediyor. İlk etapta kendi sağlığınızı sonrasında ise sizlere hizmet veren esnafların sağlığını lütfen düşünelim” şeklinde konuştular.

Haber: Bülent KARACA