ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 22-07-2020 22:24   Güncelleme : 22-07-2020 22:24

Bu okula kayıt parası değil resmen haraç alıyorlar

Şanlıurfa’da anaokuluna çocuğunu kayıt etmek isteyen bir vatandaştan 400 TL kayıt parası istendi.

Bu okula kayıt parası değil resmen haraç alıyorlar

Yasal olarak okullara bağış yapmak ya da kayıt parası vermek zorunlu değilken Şanlıurfa’da ise bu durumun dışına çıkılıyor.

400 TL KAYIT PARASI MI OLUR?

Milli Eğitim Bakanlığı çeşitli zamanlarda yaptığı açıklamalarda okul kayıt parasının zorunlu olmadığını ifade etse de Şanlıurfa’da bir okul için bu durum göz ardı ediliyor. Karaköprü ilçesi Maşuk tarafından bulunan TOKİ Battani İlkokulu ana sınıfına çocuğunu kayıt yaptırmak isteyen vatandaş okulun yolunu tuttu. Ancak veli okula varınca hayatının şokunu yaşadı. Öyle ki veliden okula kayıt yaptırılabilmesi için banka hesabına öğrenci adı ve soyadı ile 400 TL yatırılması gerektiği belirtildi.

 

ANAOKULU KAYIT PARASI MECBURİ DEĞİL!

 

Anasınıfı ve anaokulları zorunlu eğitim içine girmediği için aidat zorunludur ancak anaokulu aidatları Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenir. Devlet anaokulları aidatları kendileri belirlemezler. Okula kayıt sırasında velilerden istenen kayıt parasını eğer durumunuz varsa okula yardım olması için verebilirsiniz fakat bu konuda hiç bir zorlama yoktur, zorunlu değildir. Kısacası bağış yapmak velilerin inisiyatifindedir.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ NEDEN SESSİZ?

Anaokuluna kayıt yaptırmak için velilerden 400 TL isteyen TOKİ Battani İlkokulu hakkında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından nasıl bir işlem yapılacağı ise merak konusu oldu. Vatandaşlar 400 lira gibi yüksek ücret isteyen okul yönetimi hakkında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerekli işlemlerin yapılmasını istiyor.

https://rhaajans.com/