GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-07-2020 09:56   Güncelleme : 24-07-2020 09:56

Uygur; ‘Ülkelerin ulusal dili basındır’

Urfa Kültürü Koruma, Yaşatma ve Sosyal Dayanışma Derneği, Başkanı İbrahim Uygur ve Dernek Kurucu Üyesi Mehmet Gök, 24 Temmuz basın bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Uygur; ‘Ülkelerin ulusal dili basındır’

Ülkelerin ulusal dilini basının oluşturduğunu belirten Urfa Kültürü Koruma, Yaşatma ve Sosyal Dayanışma Derneği, Başkanı İbrahim Uygur ve Dernek Kurucu Üyesi Mehmet Gök, bir ülkenin muasır medeniyetler seviyesine özgür, bağımsız ve objektif basın sayesinde ulaşabileceğinin altını çizdi.

Günümüz şartlarında sosyal medya kullanımının da artmasıyla birlikte basının imkânlar doğrultusunda bir cep telefonuyla bile haber ve bilgi akışını hızlı bir şekilde gerçekleştirdiğini belirten Dernek Başkanı İbrahim Uygur, 24 Temmuz basın bayramının gazetecilik mesleğini icra edenler için büyük önem taşıdığını söyleyerek; “Ülkelerin ulusal dili basındır. Bilindiği üzere 24 Temmuz 1908 tarihi basından sansürün kaldırıldığı tarihtir. Bu tarihte gazeteler ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başlamıştır. Günümüzde ise artık basın, çağdaş ve demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olmuştur.

Gerek sahada, gerek klavyeleri başında gündemi takip ederek ülke gündemine haberleriyle ve yorumlarıyla yön veren basın çalışanlarının bu değerli bayramlarını şimdiden kutlu olmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.