GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-08-2020 21:13   Güncelleme : 03-08-2020 21:13

 Urfa’daki DEDAŞ Rezaleti ne zaman bitecek ?

Şanlıurfa’da Sık sık yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle mağdur olan esnaf dicle elektriğe ateş püskürdü !

 Urfa’daki DEDAŞ Rezaleti ne zaman bitecek ?

Şanlıurfa’nın Eyyubiye ilçesinde bulunan Muradiye,Asya ,Şıhmaksut ve Osmanlı mahallellerinde sık sık elektrik kesintileri, esnafı canından bezdirdi.Kesintilerden etkilenen iş yeri ve dükkan sahipleri, başta buzdolabı ve elektronik demirbaşlarının bozulduğunu söyledi.

Yaklaşık bir haftadan beri günde 3-4 defa ve her bir kesintide en az 6-7 saat devam eden elektrik kesintileri, iş yeri sahiplerini ve esnafı mağdur etmeye devam ediyor.Kesintiler nedeniyle, en küçük işlerini bile yapamadıklarını dile getiren esnaf ve vatandaşlar, konuyu DEDAŞ’a iletmelerine rağmen soruna çözüm bulunmadığını ileri sürdü.

Sık sık yaşanan kesintiler nedeniyle 45-50 dereceyi bulan sıcaklıklarda dükkanda duramadıklarını, elektrik kesintileri nedeniyle klimalarının ve buzdolaplarının arızalandığını ve dolaplarda bulunan eşyalarının bozulduğunu söyledi. Konuyu, yetkililere bir kaç kez iletmesine rağmen, kesintilerin devam ettiğini dile getiren Ahmet Çiftçi, zaman zaman elektrikler anlık gelip gitmeler nedeniyle klimam bozuldu. Elektrik günde en az 6-7 saat yok, her gün aynı sorunu yaşıyoruz. Yetkililer, bu elektrik kesintilerini neden yapıyor anlamış değiliz. diye konuştu.

ŞANLIURFA VE İLÇELERİNDE PROTESTO EDİLMİŞTİ

Özellikle geçtiğimiz günlerde elektrik kesintileri nedeniyle Harran ve Akçakaleli çiftçilerin kesintiler nedeniyle tarlalarını sulayamadıklarını gerekçe göstererek,yüzlerce çiftçi Şanlıurfa-Akçakale yolunu trafiğe kapatmış ve Türkiye kamuoyunu uzun süre meşgul etmiş, bu nedenle cumhuriyet Halk Partisi ve aynı zamanda Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık bölgeye giderek çiftçilere seslenmiş ve çiftçilerin hakkını savunmuştu.

Bölgede sık sık yaşanan elektrik kesintileri  nedeniyle Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çiftçilerin sorunlarını grup toplantısında gündeme getirmişti. Ancak yapılan bu hukuksuz ve sebepsiz kesintiler yine kamuoyunu meşgul edeceğe benziyor.

ŞANLIURFA BUNU HAK ETMİYOR...

Şanlıurfa Kent merkezi ve İlçeleri'nde, sık sık meydana gelen elektrik kesintileri Şanlıurfa çiftçisi ve esnafı hak etmiyor…

Şanlıurfa sınırları içinde bulunan Atatürk barajı hidro elektrik santralinin,2400 MW gücüyle yıllık 8900 GWh elektrik enerjisi üretim kapasitesine sahiptir. 1983 yılında İnşasından günümüze 144 milyar kilovat enerji üretmiştir. Bu değerin ekonomik karşılığı 20 milyar $'dır. Atatürk Barajı, Türkiye'deki hidroelektrik santrallerinde üretilen enerjinin yüzde 20'sini tek başına karşılamaktadır. Ancak buna rağmen Şanlıurfalılar bundan faydalanamıyor, yada faydalandırılmıyor işte burada iş siyasetçilere ve yöneticilere düşüyor. Şanlıurfa bunu hak etmiyor.