ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 12-08-2020 13:24   Güncelleme : 12-08-2020 13:24

Temmuz ayında en az 164 işçi hayatını kaybetti

Lübnan halkına başsağlığı diliyoruz...

Temmuz ayında en az 164 işçi hayatını kaybetti

2001’de Fransa Toulouse’da AZF Total suni gübre fabrikasında ve 2015’te Çin’in liman kenti olan Tianjin’de bütünüyle öngörülebilir ve önlenebilir olan iki patlama yaşanmıştı, onlarca insan hayatını kaybetmişti. Dünyanın şimdiye kadar gördüğü en büyük endüstriyel felaketlerden biri de Lübnan’da gerçekleşti. 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı’nda 12 numaralı depoda altı yıl boyunca tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitratın Afrika’da bir ülkeye sevk edilmesi esnasında meydana gelen patlamada 158 kişi öldü, 6 binden fazla yaralı var, 300 bin insan evsiz kaldı ve 21 kişi kayıp. (10 Ağustos itibarıyla)

 

Amonyum nitrata 2014 yılında Moldova bayraklı Rhosus gemisinden el konulmuştu. Gemi, Teto Shipping’e ait. Gürcistan’dan yola çıkan ve Beyrut üzerinden Mozambik’e gidecek olan gemi, liman otoriteleriyle yaşanan bir anlaşmazlıktan sonra terk edildi ve denizciler yaklaşık bir yıl ücretleri ödenmeden gemide mahsur kaldı.

 

2 bin 750 ton amonyum nitrat, yapılan denetimlerde “Beyrut’u havaya uçurabileceği” uyarısında bulunulmasına rağmen tam altı yıl boyunca limanda kaldı. Diğer yandan Beyrut Limanı ülkenin ithalatının yüzde 60’ının yapıldığı ve yine ithal edilen tahılın yüzde 85’inin tutulduğu bir yerdi.

 

Hal böyleyken “Beyrut Limanı'ndaki bu büyük endüstriyel felakete, dönüp bir de 'Bizim memlekette de 180 civarında liman var, savaşın hüküm sürdüğü Suriye'nin dibindeki, savaşın demir hurdasının aktığı İskenderun, asbestli gemilerin sökümün yapıldığı Aliağa, pek çok dolum tesisini çok yoğun bir yerleşim dokusu içinde barındıran Avcılar/Ambarlı, petrol boru hattı Botaş'a ait Ceyhan, şehri doğurmuş Mersin, sürekli patlayan fabrikaları ile kimya OSB'lerinin hemen dibindeki Tuzla Limanı..., acaba buralarda durum nasıl?' diye kendine sorma sükuneti bulan kaç kişi olabildi acaba?”...

 

(Konu ile ilgili olarak alıntı da yaptığımız İstanbul İSİG Meclisi Gönüllüsü Aslı Odman’ın kaleme aldığı “Beyrut’a bakıp fetih değil felaketi görebilmek” https://www.birgun.net/haber/beyrut-a-bakip-fetih-degil-felaketi-gorebilmek-311185 başlıklı yazının okunması önemli)

 

Dardanel, Vestel ve diğerleri...

Bir yanda güvencesiz ve koronavirüse karşı önlem alınmayan çalışma koşulları diğer yanda işsizlik-açlık baskılanması. Sermayeninin işçi sınıfını güncel olarak cenderesine aldığı durum budur. Bugün Dardanel’de, Vestel’de, şantiyelerde, tekstil fabrikalarında, kargo firmalarında vs. yaşananlar işçi sınıfına karşı işlenen suçlar olarak tarihe geçmektedir.

 

MÜSİAD tarafından dile getirilen “kapalı devre çalışma sistemi” Dardanel’de fiilen hayata geçirildi. İl Hıfzısıhha Kurulu üretime ara verilmesi kararını vermesi gerekirken çalışmanın devamına ve işçilerin gösterilen yerde konaklamasına karar veriyor. Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay’ın “Bir tarafta halk sağlığı, bir tarafta bayram öncesi işsiz kalacak insanlar vardı. Çok düşünemeden, yoğunluk içerisinde bir karar almak zorunda kaldık.” demesi işçi sınıfına sunulan seçenekleri özetlemektedir.

 

Vestel’de ise Beyaz Eşya Genel Müdürü Erdal Haspolat yapılan eleştiriler sonucu “Manisa’daki fabrikada 2 işçi koronavirüsten hayatını kaybetti, 380 işçi koronavirüse yakalandı.” açıklamasını yapmak zorunda kaldı. Ancak ne haftada 60 saati aşan çalışma saatlerinden ne de işçilerin bir bütün olarak çalışma koşullarından bahsetti. Yine Covid-19’dan ölen işçilerin ismini de söylemedi, biz hatırlatalım: 28 Temmuz’da Taner Arı ve 5 Ağustos’ta Ömer Tatlikalp tedavi gördükleri koronavirüs nedeniyle hayatlarını kaybettiler. Yine Vestel işçileri en az beş arkadaşlarını daha Covid-19 nedeniyle kaybettiklerini belirtiyorlar.

 

“Fabrikada virüs bulaşmış işçiler varken TSE Vestel’e ‘güvenli üretim belgesi’ nasıl veriyor? Yoksa bu belgeler işyerlerini olası davalar için koruma amacı mı taşıyor?”

 

Konu ile ilgili olarak sitemizde de yer alan yazıların okunması önemli:

 

MÜSİAD önerdi, Dardanel uyguladı: Kadınlar üretim alanına kapatılıyor - Necla Akgökçe

http://isigmeclisi.org/20494-musiad-onerdi-dardanel-uyguladi-kadinlar-uretim-alanina-kapatiliyor

 

Dardanel'in çalışma kampından İstanbul Sözleşmesi'ne bir yol var... - Sevda Karaca

http://isigmeclisi.org/20495-dardanel-in-calisma-kampindan-istanbul-sozlesmesi-ne-bir-yol-var-sev

 

COVİD-19 çetesi fabrikada işbaşında - Alpaslan Savaş

http://isigmeclisi.org/20491-covid-19-cetesi-fabrikada-isbasinda-alpaslan-savas

 

9 maddede "Kapalı çalışma sistemi" kararı alan Dardanel fabrikasındaki hukuksuzluklar - Murat Özveri

http://isigmeclisi.org/20490-9-maddede-kapali-calisma-sistemi-karari-alan-dardanel-fabrikasindaki-huk

 

Dardanel işçisinin evi neresi? - Can Kartoğlu

http://isigmeclisi.org/20492-dardanel-iscisinin-evi-neresi-can-kartoglu

 

Temmuz ayında 164 iş cinayeti

Yüzde 88’ini ulusal basından; yüzde 12’sini ise yerel basın, işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve sendikalardan öğrendiğimiz bilgilere dayanarak tespit ettiğimiz kadarıyla Temmuz ayında en az 164 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi...