GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-09-2020 10:49   Güncelleme : 04-09-2020 10:49

GÖÇ İDARESİ EMEKÇİLERİNE 6 AYLIK SÜRGÜN!

GÖÇ İDARESİ’NDE AKP’Lİ VEKİLİN YAKINIYSAN YAŞADIN!

GÖÇ İDARESİ EMEKÇİLERİNE 6 AYLIK SÜRGÜN!

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Göç İdaresi emekçilerinin sürgün edilircesine 6 aylığına başka bir şehre gönderilmesini Meclis gündemine taşıdı. Tanal, kurumda AKP’li vekil yakınlarına yapılan kıyağı da anlattı.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, taşerona kadro düzenlemesiyle, yani 696 sayılı KHK ile sürekli işçi statüsünde Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne bağlı İl Göç İdaresi Müdürlüklerinde istihdam edilen binlerce personelin her yıl zorunlu 6 aylık geçici görevlendirmeyle başka illere gönderilmesini Meclis gündemine taşıdı.


Tanal, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi metninde, güvenlikçi, temizlik personeli, büro personeli, şoför gibi kadrolarda çalışan binlerce Göç İdaresi personelinin, sürekli tekrarlanan 6 aylık görevlendirme nedeniyle büyük bir mağduriyet yaşadığına dikkat çekti. Aylık yaklaşık 2 bin 500 TL maaş alan Göç İdaresi emekçilerinin, maddi olarak zor durumda kalmalarının yanı sıra ailelerinden de uzak düştüklerinin altını çizdi.

CHP’li Tanal önergede, Göç İdaresi personelinin süreklilik arz eden 6 aylık görevlendirmelerinin kaldırılması yönünde herhangi bir çalışma yürütülüp yürütülmediğini sordu.

AKP MİLLETVEKİLLERİNİN YAKINLARINA KIYAK!

Meclis’e sunduğu soru önergesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP’li vekil Mahmut Tanal, “Asgari ücretin biraz üstü maaş verilen Göç İdaresi emekçilerinin, sürekli 6 aylığına geçici olarak başka ilde görevlendirilmesi, sürgünden başka bir şey değildir. Ailelerini geride bırakan Göç İdaresi emekçileri, 2 ayrı yere kira vermek durumunda kalıyor. Yol parası vs. derken ceplerinde para kalmıyor. Bize gelen şikayetler var. Engelli, depresyon tedavisi gören personel bile 6 aylık geçici göreve gönderiliyor. Ak Parti milletvekillerinin yakınları olan Göç İdaresi çalışanları ise ne hikmetse gönderilmiyor, 6 aylığına başka bir ile gitmiyorlar. Bir şekilde yolunu bulup kalıyorlar. İsimleri tek tek bizde var. Ak Parti milletvekillerine ‘Sadece kendi yakınlarınızı düşünmeyin. Göç İdaresi’ndeki tüm personelin mağduriyetinin giderilmesi için çaba harcayın’ diyoruz” ifadelerini kullandı.


CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal’ın hazırladığı soru önergesi şöyle:

Sürekli işçi statüsündeki Göç İdaresi Genel Müdürlüğü personelinin süreklilik arz eden 6 aylık görevlendirilmelerinin kaldırılması yönünde bir çalışma yürütülmekte midir?

6 aylığına başka illere gönderilen Göç İdaresi emekçilerine düzenlemenin hayata geçtiği tarihten iş bu önerge tarihine kadar yolluk ve kira desteği yapılmış mıdır? Şayet ödeme yapılmadıysa bunun sebebi nedir? Göç İdaresi personelinin biriken, hesaplarına aktarılmayan kira desteği ve yolluk ödemeleri yapılacak mıdır? 

Zorunlu 6 aylık geçici görevlendirme nedeniyle ağır maddi yük altına giren, hem geride bıraktıkları ailelerinin oturduğu evin kirasını ödeyen hem de geçici görevle geldikleri şehirde kira ödeyen Göç İdaresi Genel Müdürlüğü bünyesindeki işçilerinin maaşlarının, Anayasamızda vurgulanan eşitlik ilkesi dikkate alınarak arttırılması planlanmakta mıdır?

6 aylık geçici görevlendirmeyle başka kente, ailelerinden uzak bir bölgeye gönderilen Göç İdaresi personeli arasında kaç tane engelli personel vardır, kaç tane depresyon tedavisi gör