GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-11-2020 11:31   Güncelleme : 09-11-2020 11:31

Vekil Öcalan, Araştırma hastanesini TBMM’ye taşıdı

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Ahmet Güzelçiçek’in Kardeşleri ve Yakınlarının Doktorlara Şiddet Uyguladığı İddiaları TBMM Gündemi’ne Taşındı!

Vekil Öcalan, Araştırma hastanesini TBMM’ye taşıdı

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, Tabip Odası tarafından, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Ahmet Güzelçiçek’in koronavirüs tedavisi gören babasının entübe olması sonrası Başhekimin kardeşi ve akrabalarının hastaneye giderek, orada görevli asistan doktorlarla tartışıp fotoğraflarını çekerek, önce tehdit ettikleri ardından darp ettikleri iddiaları kamuoyunun gündemine taşım ası olayını bir soru önergesi halinde TBMM gündemine taşıdı.

Vekil Öcalan soru önergesinde; “Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Anayasa’nın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, Şanlıurfa Tabip Odası tarafından, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Ahmet Güzelçiçek’in koronavirüs tedavisi gören babasının entübe olması sonrası Başhekimin kardeşi ve akrabalarının hastaneye giderek, orada görevli asistan doktorlarla tartışıp fotoğraflarını çekerek, önce tehdit ettikleri ardından darp ettikleri iddiaları kamuoyunun gündemine taşınmıştır. Olay esnasında şiddete maruz kalan doktorların 3 defa Beyaz Kod çağrısında bulunduğu, ancak çağrıların hastane yönetimi tarafından iptal edildiği, yaşanan olayların Başhekim tarafından örtbas edildiği de iddialar arasındadır.

Şanlıurfa Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada: “Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Dr. Ahmet Güzelçiçek’in kardeşleri ve yakın akrabaları 5 Kasım 2020 tarihinde pandemi polikliniğinde başhekimin akrabaları olduklarını söylemiş ve hastaneyi hekimlerin başına yıkmakla tehdit edip izinsiz fotoğraflarını çekerek, şantaj uygulamışlardır. Bu durum Başhekim tarafından örtbas edilirken 6 Kasım 2020 tarihinde yine aynı güruh tarafından başhekimin babasına tıbbi müdahale yapmak amacıyla bulunan asistan hekim arkadaşımız, koruyucu ekipman dahi giymeden hızlıca gittiği olay yerinde başhekimin kardeşi tarafından fiziksel ve sözel şiddete uğramıştır. Şiddete maruz kalan hekimin 3 defa Beyaz Kod çağrısı ise hastane yönetimi tarafından iptal edilmiş ve güvenlik güçlerinin olay yerine intikal edip hekimin güvenliğinin sağlanması engellenmiştir. ” bilgilerine yer verilmiştir.

Bu bağlamda; Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Ahmet Güzelçiçek’in kardeşi ve akrabalarının pandemi polikliniğinde görevli hekimleri tehdit ettiği iddialarından haberdar mısınız?

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Ahmet Güzelçiçek’in kardeşi ve akrabalarının pandemi polikliniğinde görevli hekimleri darp ettiği iddialarından haberdar mısınız?

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Ahmet Güzelçiçek’in kardeşi ve akrabalarının hekimleri tehdit ve darp ettiği iddialarına dair Bakanlığınız tarafından herhangi bir girişimde bulunulacak, soruşturma başlatılacak mıdır?

Olay esnasında şiddete maruz kalan doktorların üç defa Beyaz Kod çağrısında bulunarak yardım istedikleri fakat bu yardım çağrılarının hastane yönetimi tarafından iptal edildiği iddialarına yönelik hastane yönetimi ile ilgili herhangi bir soruşturma başlatılacak, sorumluları hakkında yasal işlem yapılacak mıdır?

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Ahmet Güzelçiçek hakkında yakınlarına iltimaslı davranmak suretiyle kamu görevlisinin görevini yapmaması veya hukuka aykırı bir şekilde yapması olarak tanımlanan görevi kötüye kullanma suçunu işlemesine dair herhangi bir soruşturma başlatılacak mıdır?

Bahse konu olay aydınlatılıp, sorumluları hakkında gerekli işlemler yapılana kadar Başhekim Ahmet Güzelçiçek kamu görevini sürdürmeye devam edecek midir?” şeklinde TBMM’ye soru önergesi verdi.