GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-11-2020 13:59   Güncelleme : 27-11-2020 13:59

CHP GÜMÜŞHANE İL BAŞKANI, İKTİDARI VE BELEDİYE’Yİ TOPA TUTTU

 Gümüşhane’de gerçekleşen AK Parti İl Kongresi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Eskiden coşkulu Gümüşhane’ye” ne oldu sözlerini göstererek bir basın açıklaması yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç, Gümüşhane’deki yarım kalan çalışmalara ve gündeme dikkat çekti.

CHP GÜMÜŞHANE İL BAŞKANI, İKTİDARI VE BELEDİYE’Yİ TOPA TUTTU

AK Parti Gümüşhane’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla İl Kongresi gerçekleştirdi. Kongrede konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, alkış alamayınca katılımcılara, “Gümüşhane, bu ne hal, eskiden alkış ve coşkulu Gümüşhane’ye ne oldu” dedi. Konuyla ilgili CHP Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç yazılı bir açıklama yaparak Cumhurbaşkanı’nın tespitinin doğru olduğunu belirtti.  Ağaç, açıklamasında şehirde yarım kalan projelere, verilen sözlere ve pek çok konuya da değindi. Ağaç’ın açıklamasın şu ifadeler yer aldı:

“SAYIN ERDOĞAN’IN BU TESPİTİNDE ASLINDA HAKLI OLDUĞUNU GÖZLEMLİYORUZ”

“Geçtiğimiz günlerde AKP Gümüşhane İl Kongresi yapıldı. Televizyonlardan izlediğimiz ve bizzat AKP Genel Başkanı tarafından da canlı yayında vurgulandığı kadar; salonda heyecan ve coşku son derece düşükmüş ki; Sayın Erdoğan ‘Gümüşhane, bu ne hal, eskiden alkış ve coşkulu Gümüşhane’ye ne oldu?’ şeklinde ifadeyi canlı yayında kullandı. Uzunca bir süredir ilimizin her köşesini ziyaret edip vatandaşlarla görüştüğümüzde Sayın Erdoğan’ın bu tespitinde aslında haklı olduğunu gözlemliyoruz. AKP-MHP Bloğun ciddi bir erime görüyorum, çünkü ekonomik kriz had safhaya ulaşmış, özellikle esnaf ve dar gelirliler çok zor durumda, yıllardır birikmiş sorunlar bir türlü çözülmemiş, pandemi de bu sürecin tuzu biberi olmuş. İlçe ziyaretlerimizi bu hafta tamamladıktan sonra gözlemlerimizi ayrıntılı bir açıklama ile kamuoyu ile paylaşacağız.

“SÖZ VERİLDİĞİ HALDE GERÇEKLEŞMEYEN ONLARCA KONU VAR?”

“AKP’nin siyasi temsilcileri kendileri ile ilgili bu durumu ve özellikle de halkın muhalefete yönelen ilgisindeki artışı görünce; alel acele ve gerçekleri gözden kaçırmaya dönük savunma metinleri yayınladılar. Konuyu çok uzatmadan şunu ifade edelim. Yıllardır söylendiği, söz verildiği halde gerçekleştirilmeyen onlarca konu var, bunların neden bir türlü hayata geçirilemediğini, tamamlanamadığını da açıklayabilirseniz çok memnun olacağız.

“HARŞİT’İMİZE NEDEN HALA KANALİZASYON SULARI AKIYOR”

Süleymaniye Kayak Merkezi ne oldu? Demiryolunun Gümüşhane-Kelkit-Erzincan güzergâhı yerine; Rize- Bayburt-Erzurum hattına kaydırılmasına ne diyorsunuz? Bahçecik Barajı 2019’da tamamlanacaktı hani? Sadak Barajı Sulama hatları ve kanalları yapımı neden yıllardır tamamlanamıyor? Harşit dere ıslahı ve yürüyüş yolları niye tamamlanmadı? Kapalı Pazar Yeri neden açılamıyor? AVM ne oldu? Yürüyen Merdivenler nerede? Teleferik nerede? Yeni hükümet Binası nerede? 250’si Merkez 50 Arzular Beldesinde yapılacak toplu konutlar nerede? Yeni Stat, Spor Köyü nerde? Harşit’imize halen neden kanalizasyon suları akıyor? Şehrin tepesindeki vahşi depolama alanı haline gelen yere neden hala çöp dökülüyor?  Zemini sorunlu, çürük yere yeni Hastane Binası yapılmasına niye göz yumdunuz?

“ŞEHİR İÇİ BAT-ÇIK KAVŞAKLARI NEREDE”

Şehir içi Bat-Çık Kavşakları nerde?  Çarpık yapılaşma ve kişiye özgü imar uygulamaları ne zaman bitecek? Yeni Otogar ne oldu? Kelkit yolu üzerinde Özen Köyü civarındaki yol neden yıllardır tamamlanamıyor? Turizm meslek Lisesi ve Otelcilik Uygulama Okulu nerde? Tabiat Parkı, Millet bahçesi hani? Bu şehirde iş, istihdam yaratılacak bir tek tesis açtınız mı? Çağrı merkezine niye sahip çıkmadınız? Hala yolu asfaltlanmamış köyler var, ne zaman tamamlayacaksınız? Pek çoğu iflasın eşiğine gelmiş esnafı kurtarmak için ne yapıyorsunuz?

“BU İLDE ŞEKER PANCARI ÜRETİMİNİ BİTİRDİNİZ”

Kuşburnu başta olmak üzere bu şehirde organik tarımı nasıl geliştireceksiniz? Şeker fabrikalarını kapattınız bu ilde şeker pancarı üretimini bitirdiniz, mutlu musunuz? Hayvancılık yapanların yetiştirdikleri hayvanları değerlendirmek için bir kombine bile yok, yem, gübre ve ilaç fiyatları uçmuş bu maliyetlerle insanlar nasıl tarım ve Hayvancılık yapacak? Yüzlerce ton Kuru fasulye çiftçisinin elinde kaldı, ne düşünüyorsunuz? Sizden önce bu şehirde ve Kelkit İlçemizde Un Fabrikası vardı, niye şimdi bir tane yok?

 

 

“GÜMÜŞHANE’NİN ÇOCUKLARI EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ KAZANIYORDU”

Bu ilde eğitim çöktü, herkes şikâyetçi siz be düşünüyorsunuz? Gümüşhane’nin çocukları Türkiye’nin en iyi üniversitelerini kazanabiliyordu, şimdi başarı düzeyi yerlerde sürünüyor. Uzaktan eğitim dediniz, köylerimizin büyük çoğunluğunda İnterneti bırak cep telefonu bile çekmiyor, bu alt yapıyı niye tamamlanmadınız? İnternet olan yerlerde de faturalar özellikle dar gelirli aileleri perişan ediyor. Liyakat tanımayan partizanlıklarla insanların adalet duygusunu öldürdünüz, iyi mi oldu yani?

“EN ÇOK GÖÇ VEREN VE NÜFUSU AZALAN TEK İL OLDUK”

Hastanede doğru düzgün uzman doktor bulunamıyor, hala Anjiyo Ünitesini bu ile kazandıramadınız, içiniz nasıl rahat ediyor! Yıllardır; iş alanı, sosyal ve kültürel tesis ve alanlar oluşturamadığınız, bir sebze-Meyve Hal’i bile kuramadığınız ve bu şehrin yaşam kalitesini artıramadığınız için; en çok göç veren ve nüfusu azalan tek il olduk, gözünüz aydın. Yıllardır Gümüşhane Milletvekilleri AKP’den ama; bu şehrin sorunları ve sıkıntılarını nedense, AKP’li Milletvekilleri değil de CHP’li başka şehirlerin vekilleri olan milletvekillerimiz seslendiriyor, gündeme getiriyor? Daha onlarcasını yazabiliriz ama konu anlaşılmıştır.

“KENDİ DÖNEMİNİZDE YAPILMIŞ GİBİ GÖSTERME UYANIKLILIĞINDAN VAZGEÇİN”

Çevre yolu için ayrılan kaynağı yatırım gibi gösterme kurnazlığı bırakın, bu yolun rantı sadece birkaç yandaş müteahhitte yaradı o kadar. Gümüşhaneliye ve bu şehre direk katkı sağlayacak doğrudan yatırımların yetersizliğini vurgulamak istiyoruz. “Dikili tek bir ağaçları yok” söylemlerini bırakın, 19 yıldır tek başına iktidardasınız, bu nedenle belki gençler bilmez ama; orta yaş ve üstü hemşerilerimizin gayet net bildiği gibi; sizden önceki Hükümetler dönemlerinde ve ANAP döneminde yapılmış Barajları, yapıları, tesisleri, binaları, yolları (Mesela Karadeniz Oto Yolu, Zigana Geçiş yolu vb.), okulları ve hizmetleri; kendi döneminizde yapılmış gibi gösterme uyanıklığından vazgeçin. Halen, rahmetli Sebahattin Aytaç dönemi ve devamı hükümetler döneminde yapılan yollar, caddeler, kaldırımlar, hükümet binası, mevcut Hastane, Aydın Doğan Spor Salonu, parklar, okullar ve binalar kullanıyor. Yine rahmetli Sebahattin Aytaç’ın bu şehre kazandırdığı ve gözü gibi koruduğu ağaçlandırma ile şehir içinde tek yeşil alan olan Mesire bölgesi şehrin estetiğini yükseltiyor, yine onun döneminde yapılan ve Gümüşhane’nin en büyük camisi olan Kemaliye Camiinde ibadet ediliyor?

“İBB BAŞKANIMIZA SORUŞTURMA AÇMANIZ KARŞILIK BULMAMIŞTIR”

Şimdi bütün bu gerçekleri gizlemek için algı yönetimi yapıyorsunuz. Kongreniz için her yere bayrak pankart astınız, ilgili herkese ilettiğimiz halde; bir hafta geçti toplamıyorsunuz.  Sizler böyle davranırken; ‘Kanal İstanbul’a karşı çıktığı ve bununla ilgili pankart astırdı diye İBB Başkanımız için soruşturma açmanız bu ülke vicdanında karşılık bulamamıştır bilesiniz. Gümüşhane’de astığınız bu bayrak ve pankartlar öylece dururken; ilgili, sorumlu ve yetkililer de üç maymunu oynuyor, yani; ‘Duymadım, Görmedim, Bilmiyorum’. Neyse; isterseniz Gümüşhane’yi komple bayraklarla, pankartlarla kaplayın ve seçimlere kadar da hiç kaldırmayın; bu rüzgâra kar dayanmaz, ilk seçimde inşallah gideceksiniz ve bu millet gerçekten bir nefes alacak.”