GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-12-2020 11:09   Güncelleme : 05-12-2020 11:09

SÜRÜCÜ ihraç edilen engelli kamu personellerinin mağduriyetlerine ilişkin soru önergesi

SÜRÜCÜ ihraç edilen engelli kamu personellerinin mağduriyetlerine ilişkin soru önergesi

SÜRÜCÜ ihraç edilen engelli kamu personellerinin mağduriyetlerine ilişkin soru önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından Anayasa'nın 98'nci ve İçtüzüğün 99'ncu maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlandırılmasını arz ederim.

  Ayşe SÜRÜCÜ-Şanlıurfa Milletvekili

15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişiminin ardından Resmi Gazete’de  yayınlanan  KHK’ler ile toplamda 125.678 kamu çalışanı ulusal ve uluslararası hukuka aykırı bir şekilde kamu görevinden ihraç edildi. Hukuken hiçbir dayanağı olmayan bir yöntemle yapılan ihraçlar ciddi mağduriyetler oluşturmuştur. Hukuka aykırı bir şekilde yapılan ihraçlardan en az 2500’ü ağır engelli  kamu çalışanlarıdır. Genel bağlamda ihraç edilen kamu personelleri açık bir şekilde medeni ölü olarak damgalanmış ve sağlık sigortası başta olmak üzere birçok anayasal hakları askıya alınmıştır. Bu durum şüphesiz engelli olupta KHK ile ihraç edilen kamu personellerini daha ağır bir şekilde etkilemektedir. 15 Temmuz darbe girişimi ile açık, somut bağlantısı olup olmadığı netleşmeden yapılan ihraçların hiçbir hukuki dayanağı olmamakla beraber engelli kamu personelleri başta olmak üzre mağdur edilen birçok insanın aynı zamanda özel sektörde çalışmasının da engellendiğini ve adeta ölüme terk edildiğini gözlemlemekteyiz.

Bu bağlamda:

1.OHAL KHK’si ile ihraç edilen kamu çalışanlarının kaçı engellidir?

2. OHAL KHK’leri ile ihraç edilen kamu çalışanlarının kaçının kronik sağlık sorunu bulunmaktadır?

3. Engelli kamu çalışanları hangi somut delillere ve hukuki kararlara dayanılarak darbe girişimi ile ilişkileri açıkça ortaya konulmuştur?

4. İhraçların hukuka uygun olduğunu belirtebilir misiniz?

5. Engelli kamu çalışanları sağlık güvencesi olmadan tedavi ve bakım olanaklarına ulaşamamaktalar, ihraç edilen engelli kamu çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilmesi için bir planlamanız var mıdır ? 

6. Engelli kamu çalışanlarının öncelikli olarak görevlerine iade edilmeleri planlanlıyor musunuz?