GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-12-2020 15:39   Güncelleme : 21-12-2020 15:39

Güven hakkında 22 yıl hapis ve tutuklama kararı

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’e, "örgüt üyesi olmak" ve "örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla 22 yıl 3 ay hapis cezası verilerek, hakkında tutuklanma kararı çıkarıldı.

Güven hakkında 22 yıl hapis ve tutuklama kararı

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in, birleştirilmiş iddianamelerden oluşan ve 19 ayrı suçlamadan yargılandığı davanın duruşması, Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Güven’in katılmadığı duruşmada, avukatları Serdar Çelebi, Şivan Cemil Özen ve Cemile Turhallı Balsak hazır bulundu.

Cumhuriyet Savcısı, Abdullah Öcalan'ın “dört ayaklı paradigması” çerçevesinde, kurulduğunu ileri sürerek, Güven'nin DTK eşbaşkanı olarak PKK'nin amaçları doğrultusunda açıklama yaparak eylemlere katıldığını belirtti.

Savcılık, tüm dosya kapsamında Güven'in PKK'nin üyesi olduğunun, örgüt içerisinde faaliyet yürüttüğü, örgüt hiyerarşisine dahil olan üst düzey yöneticilerden aldığı emir ve talimatla hareket ettiğinin anlaşıldığını belirtti.

Savcı geçtiğimiz duruşmada sunduğu mütalaasını tekrarladı. Güven’in “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarından 25 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.