GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-12-2020 12:32   Güncelleme : 28-12-2020 12:32

Vekil Sürücü, Şanlıurfa’daki ruhsatlı silah sayısını TBMM’ye sordu

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Şanlıurfa’daki Ruhsatlı silah sayısını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılmak üzere sordu.

Vekil Sürücü, Şanlıurfa’daki ruhsatlı silah sayısını TBMM’ye sordu

Vekil Sürücü, konu hakkında TBMM’ye verdiği soru önergesinde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasa’nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96 ile 99 uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle gündeme getirdi.

Vekil Sürücü soru önergesinde şu ifadelere yer verdi; “Şanlıurfa’nın Karaköprü İlçesi’nde aralarında uzun süredir arazi anlaşmazlığı nedeniyle husumet olduğu bilinen iki ailenin fertleri arasında tartışma yaşanması üzerine tabanca ve uzun namlulu tüfeklerin kullanıldığı bir çatışma yaşandı. Olay yerinde 5 vatandaşımız hayatını kaybetti. Şanlıurfa’da uzun namlulu silahlar ve tabancalarla dolaşmanın artık normal görüldüğü bir noktaya ulaştığını endişe ile gözlemlemekteyiz.

Kamu güvenliğinin tesis ve temininin sağlanmasının bu şartlarda imkansız olacağını öngörmekteyiz. Silahlanma, ruhsatsız ve kaçak silah bulundurma ve taşıma ile silah kaçakçılığı noktasında ciddi önlemler ve caydırıcı cezaların uygulanması elzemdir.

Bu Bağlamda; 1. Şanlıurfa’da yaşanan kavgada kullanılan silahların bulundurma ve taşıma ruhsatları mevcut mudur ? Ruhsatların verilme gerekçesi nedir ? 2. Şanlıurfa’da bulundurulan ruhsatlı silah sayısı kaçtır ? 3. Şanlıurfa’da kaçak silah bulundurmaya ilişkin yeterli denetleme yapılmakta mıdır ? 4. Son 10 yılda Şanlıurfa’da yaşanan silahlı kavgalarda kullanılan silahların kaçı ruhsatsızdır ?