GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-01-2021 14:52   Güncelleme : 04-01-2021 14:52

DEDAŞ Meclis gündeminden düşmüyor

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, DEDAŞ’ın Karaköprü’de vatandaşları mağdur etmesinin nedenini bir soru önergesi halinde TBMM kürsüsünde dile getirdi.

DEDAŞ Meclis gündeminden düşmüyor

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği soru önergesinde DEDAŞ’ın Karaköprü’de vatandaşları mağdur ettiğini belirterek, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi; “Aşağıdaki sorularımın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ tarafından Anayasa’nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96 ile 99 uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Şanlıurfa’nın Karaköprü İlçesi’nde Seyrantepe Mahallesi’nde inşa edilen TOKİ konutlarında yaşayan yurttaşlar güvenli elektrik enerjisine ulaşma noktasında ciddi sıkıntılar yaşamaktadır.

Yerleşim yeri olmasına rağmen binalarda ev tipine uygun olmayan şantiye tipi elektrik kullanılmaktadır.

Şantiye tipi elektrik kullanımı elektrik ile çalışan ev eşyalarını bozmaktadır.

Vatandaşların DEDAŞ ile yaptığı görüşmede 1 yıl gibi uzun bir süre içerisinde sorunun çözüleceği bilgisi verilmiştir.

Vatandaşlar sosyal medyada yayınladıkları tepki paylaşımında,  DEDAŞ yetkileri ile yapılan görüşmede, DEDAŞ yetkilerinin kendilerine trafoyu hibe etmeleri halinde bu işlemi hızlandırabileceklerini söylediklerini ifade etmiştir.

Bu Bağlamda ; 1. Bakanlığınız vatandaşların mağduriyetine dair bir adım atacak mıdır ?

2. Bakanlığınız DEDAŞ’ın genel olarak oluşturduğu mağduriyetler konusunda bir soruşturma başlatacak mıdır ?

3. Bakanlığınız vatandaşların DEDAŞ tarafından yapılan haksızlığa karşı yürüteceği hak arayışında açılacak olan davaya müdahil olacak mıdır ?

4. Bakanlığınız şimdiye kadar DEDAŞ’a herhangi bir soruşturma açmış mıdır ?” dedi.