TV-MEDYA
Giriş Tarihi : 13-01-2021 12:39   Güncelleme : 13-01-2021 12:39

‘Zafer ile Klasikler’ programına ilgi yoğun oldu

Güneydoğu TV’de yayınlanan ‘Zafer ile Klasikler’ programının konukları Tambur Üstadı İsmail Karaca ve Kanun sanatçısı Müslüm Yıldırım oldu.

‘Zafer ile Klasikler’ programına ilgi yoğun oldu

Müzik öğretmeni Zafer Mescioğlu’nun hazırlayıp sunduğu bu haftaki ‘Zafer ile Klasikler’ programı yoğun ilgi gördü. Programın bu haftaki konukları Şanlıurfalı Tambur Üstadı İsmail Karaca ve Kanun sanatçısı Müslüm Yıldırım oldu.

Şanlıurfa ve Klasik Türk Müziğinin konuşulduğu programda izleyicilere aynı zamanda doyumsuz bir tambur ve kanun ziyafeti verildi. Zafer ile klasikler adli program da bu sene Urfa'da müziğe yıllarını vermiş değerli saz ve ses üstatlarıyla, bir araya gelmenin haklı gururunu yaşadığını söyleyen program sunucusu Zafer Mescioglu, izleyicilere keyifli bir müzik ziyafeti yaşatmanın sevindirici olduğunu söyledi.

Mescioğlu; “‘Zafer ile Klasikler’ programımızda müzik söyleşisi yaparak Urfa Müziğini ve Türk müziğini yeni nesille aktarmak, tarihteki güzel anıları canlandırmak, unutulmuş sanatçıları Pandemi surecinde sanat ve sanatseverleri buluşturarak onlara bir nebze moral vermeye çalışmak, gençlere eğitici rol model olacak müzik öğretmenleriyle gençlere rehberlik etmek,  amacıyla yapmış olduğumuz eğitici sanatsal bir program yapıyoruz.

 Güneydoğu TV de yıllar öncesinden gelen gelenekle devam etmekte olan programda her hafta pazar akşamı 20 30 da yöresel sanatçılar ve konuklar ile halen devam etmekteyiz. Birçok Şanlıurfalı sanatçıların da katılacağı ve yanı sıra sürpriz sanatçılarında eşlik edeceği 7- 77 ye her yaşta izleyicinin diğer illerden de katılımlarla izlenen bir program olma yolunda ilerliyoruz.” dedi.

Programa katılan Tambur üstadı İsmail Karaca, Türk Müziğinin her açıdan dünya genelinde örnek bir model teşkil ettiğini ve birçok müzik dilinin Türk Müziğinden esinlendiğini belirterek; “Türk Müziği İsmail Hakkı Dedeefendi’nin de dediği gibi büyük bir derya ve bu deryada sadece bir damla su.

Bizler halen bu damla içerisindeki hoş sedayla müzik alanında çalışmalar yapıyoruz. Şanlıurfa her alanda olduğu gibi müzik alanında da ileri seviyede bir il ve bizler bu ilin birer temsilcisi olarak Şanlıurfa müziğine emek vermiş kişileri ve Şanlıurfa müziğini ‘Zafer ile Klasikler’ programında konuştuk. Program yapımcısı Zafer Mescioğlu Hocama böyle bir program hazırlayıp izleyicilere sunduğu için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Kanun sanatçısı Müslüm Yıldırım, programın keyifli bir müzik sohbetiyle izleyicilere hoş anlar yaşattığını belirterek; “Zafer Mescioğlu Hocamızın hazırlayıp ‘Zafer ile Klasikler’ programında müzik severlere Şanlıurfa ve klasik Türk Müziği hakkında sohbetlerimizi sunduk. Keyifli bir program için zafer hocamıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Haber: Bülent KARACA