GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-01-2021 12:48   Güncelleme : 14-01-2021 12:48

Çuhadaroğlu Tarihi Millet Hanını kalemine taşıdı

Şanlıurfalı Gazeteci Yazar Fotoğraf Sanatçısı Halil Çuhadaroğlu, Tarihi Millet Hanını köşe yazısına taşıyarak sosyal medya hesabında paylaştı.

Çuhadaroğlu Tarihi Millet Hanını kalemine taşıdı

1517 Yılında Yavuz Sultan Selim tarafından Şanlıurfa da yaptırılan ve Topkapı Sarayından sonra en büyük anıtsal eser olarak tescillenmiş Millet Han'ını köşe yazısına taşıyan Şanlıurfalı Gazeteci Yazar Fotoğraf Sanatçısı Halil Çuhadaroğlu, Millet Hanı’nın kaderine terk edilemeyecek kadar değerli bir anıtsal yapı olduğunu belirtti.

Şanlıurfalı Gazeteci Yazar Fotoğraf Sanatçısı Halil Çuhadaroğlu, yazısında şu görüşlere yer verdi;

"Yıkma Yap, yıkılanı millete ülkeye kazandır."

“Bitmek tükenmek bilmeyen Servet Üzerine Oturmuş "Urfa" Yavuz Sultan Selim tarafından 1517 yılında inşa ettirilmiş Millet Hanı Urfa'nın en büyük hazinelerinden birisidir.

Çocukluğumuzda oradan geçerken askeri bir küçük kışla olarak askeri talimini seyreder, bazen de alkışlardık vatani görevini yapan Mehmetçikleri. Topkapı Sarayından sonra en büyük anıtsal eser olarak tescillenmiş Millet Han'ı, ne yazık ki hep olduğu gibi kaderine terkedilmiş kenara bırakılmıştır.

Genelinde, ne Urfa'nın yeni nesillerinin nede yurt içi yurt dışı insanlarının Millet Han'ından haberi yok! 2015 yılında "hadi bu görkemli tarihi ayağa kaldıralım" denmiş sadece çevresi metal levhalarla gizlenmiş olarak halen ellenmemiş dokunulmamış halde bırakılarak yıkılmaya çökmeye başlamıştır.

Vatandaşlar soruyor; Memlekete yapmaya değil yıkmaya alışık zihniyetler, neden bu tarihi anıtsal eser Millet Han'ına "SAHİP" çıkarak ülkeye millete kazandırmazlar? "yöneticilerin eleştirilmediği ülkede, Demokrasi'den söz edemezsiniz." Rahmetli Süleyman Demirel”